βαδίζοντας προς το Πάσχα

Λίγες σκέψεις με αφορμή τη σημερινή περικοπή του Ευαγγελίου (Μάρκος 10:35-45)

“ό ποιος θέλει να γίνει πρώτος ανάμεσά σας , πρέπει πρώτα να γίνει δούλος σας”

Σ΄αυτά τα λόγια , σ’αυτήν την αντιεξουσιαστική πρόταση, καταδεικνύεται όλο το αντιεξουσιαστικό πνεύμα του Χριστού.

Τα παιδιά του Ζεβεδαίου, ο Ιωάννης και ο Ιάκωβος, αν και μαθητές του Χριστού , δεν είχαν κατανοήσει το γεγονός ότι ο Χριστός δεν είναι ένας κοσμικός άρχοντας και σε κάποια ευκαιρία που παρουσιάστηκε , χρησιμοποίησαν τη γνωριμία τους με το Χριστό για ρουσφετολογικούς λόγους.

Πόσο κοντά στην εποχή μας! Πόσοι από εμάς δε χρησιμοποίησαν κάποια γνωριμία  για να αποκτήσουν κάποια θέση , κάποια εξουσία;

Η απάντηση του Χριστού στους δυο μαθητές του ήταν απορριπτική και αποστομωτική. Τους πρότεινε να γίνουν πρώτα υπηρέτες των ανθρώπων και μετά, αφού περάσουν από απαξιώσεις και εξευτελισμούς να φτάσουν στην εξουσία.

Η εξουσία του Χριστού είναι διαφορετικής λογικής, είναι μια πρόταση για νέα ζωή απέναντι σ’αυτούς που εξουσιάζουν τους ανθρώπους.

Η πεμπτουσία της χριστιανικής διδασκαλίας είναι η διακονία και όχι ο κατεξουσιασμός του άλλου.

Ο Χριστός είναι αυτός που περιγράφει ο Ντοστογιέφσκι στο αριστούργημά του “αδελφοί Καραμαζώφ”στο κεφάλαιο του μεγάλου ιεροεξεταστή.

Σας το προτείνω, για όσους δεν το έχουν διαβάσει αλλά και γι’αυτούς που το έχουν διαβάσει παλιά να το ξαναθυμηθούν.

΄Ολγα Παπαργυρίου

Ένα σχόλιο στο βαδίζοντας προς το Πάσχα

1. Ο/Η cockeyed λέει:

…………………………………………………!@#(*^((*_+)(%$*&((&Τ^$#^%$@$%#@:%”¨??””