Εκπαιδευτική επίσκεψη των Δ΄ – Ε΄ τάξεων στη Δημοτική Βιβλιοθήκη

Την Τετάρτη 22 Ιανουαρίου 2020 οι Δ’ και Ε’ τάξεις του σχολείου μας επισκέφθηκαν τη Δημοτική Βιβλιοθήκη Περιστερίου. Η επίσκεψη – δράση προγραμματίστηκε στα πλαίσια του γλωσσικού μαθήματος, αφού αυτό είναι άρρηκτα δεμένο με την ανάγνωση και τη βιβλιοφιλία.

Στόχος μας : Οι μαθητές να έρθουν σε επαφή με έναν χώρο πολιτισμού ανακαλύπτοντας τη βιβλιοθήκη της περιοχής τους από την οποία μπορούν να δανείζονται και να ξαναδανείζονται δωρεάν βιβλία της αρεσκείας τους και να μυηθούν έτσι στην τέχνη του λόγου  και τις απολαύσεις της ανάγνωσης.

Η ξενάγηση στις αίθουσες της βιβλιοθήκης (παιδικά βιβλία, βιβλία ενηλίκων, αίθουσα μουσικής) έγινε από την κ. Λίλιαν Βλάχου. Στο τέλος της ξενάγησης οι μαθητές παρακολούθησαν ένα βίντεο με θέμα την αξία της ανάγνωσης.

Οι εντυπώσεις των μαθητών θα αναρτηθούν προσεχώς στο Ιστολόγιο με τη μορφή “άρθρων” που συνέταξαν μετά την επίσκεψη.

Δείτε σχετικές φωτογραφίες !

Copyright © 2020. Με την επιφύλαξη όλων των δικαιωμάτων.