Γλώσσα Δ΄ τάξης : Οι μαθητές μας έφτιαξαν τα δικά τους κουλουράκια στην τάξη !

Με αφορμή την ενότητα 7 του βιβλίου της Γλώσσας της Δ’ Τάξης για την ελιά οι μαθητές μας έφτιαξαν κουλουράκια λαδιού.

Η αίθουσα διαμορφώθηκε σε μεγάλη τραπεζαρία, οι μαθητές έστρωσαν τραπεζομάντιλα και τοποθέτησαν τα υλικά τους. Οι γονείς, που πάντα μας στηρίζουν σε παρόμοιες δράσεις, είχαν εξοπλίσει τα παιδιά με τα απαραίτητα. Έβαλαν τα γάντια τους και άρχισαν να εκτελούν τη συνταγή έχοντας μπροστά τους το βιβλίο (σχετικές εικόνες).

Η εκτέλεση διήρκεσε περίπου 1 ώρα. Ειδοποιήθηκαν οι μητέρες που είχαν προσφερθεί και πήραν τα ταψάκια για τον φούρνο που περίμενε ειδικά εμάς. Εδώ να ευχαριστήσουμε θερμά τις κυρίες Ζέρη, Λάμπρου και Καλτσή. Χωρίς την αρωγή τους θα είχαμε μείνει μόνο στα… ζυμάρια.

Όταν μας έφεραν τα ψημένα κουλουράκια, οι μαθητές δεν… κρατιούνταν! Το αποτέλεσμα μας ικανοποίησε όλους! Όλοι κέρασαν όλους και όσα περίσσεψαν, πήγαν στο σπίτι για κέρασμα στους γονείς!

Δείτε σχετικές φωτογραφίες !

Copyright © 2019. Με την επιφύλαξη όλων των δικαιωμάτων.