Οι μαθητές της Β΄ τάξης φτιάχνουν περίτεχνα κόκκινα αυγά!

IMG 20240424 105201Στα πλαίσια του μαθήματος της Γλώσσας και συγκεκριμένα στην πασχαλινή ενότητα «Χρήσιμες οδηγίες», την Τετάρτη 24 Απριλίου 2024 οι μαθητές της Β’ Τάξης με τη δασκάλα τους κ. Δήμητρα Μπενέκου αναβίωσαν τον παραδοσιακό τρόπο βαψίματος των κόκκινων αυγών, στολισμένα με φύλλα.

Αρχικά τύλιξαν με ένα κομμάτι λεπτής κάλτσας κάθε αυγό με ένα φυλλαράκι. Τα βούτηξαν στην κόκκινη μπογιά και μετά από λίγα λεπτά είχαν βαφτεί κόκκινα.

Όταν αφαιρέθηκαν τα φύλλα έμεινε το αποτύπωμά τους. Στο τέλος τα άλειψαν με λάδι για να γυαλίσουν.

Η διαδικασία αυτή ενθουσίασε τους μαθητές. Ταυτόχρονα τους έδωσε την ευκαιρία να γνωρίσουν βιωματικά ένα από τα πασχαλινά έθιμα του τόπου μας.

Δείτε σχετικό φωτογραφικό υλικό εδώ.

Copyright © 2024. Με την επιφύλαξη όλων των δικαιωμάτων.