Μια πρωτόγνωρη εμπειρία για τους μαθητές μας…

1707138862848Στα πλαίσια των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων και με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Αναπηρίας, οι μαθητές της Δ’ Τάξης του σχολείου μας ήρθαν σε επαφή με την Αναπηρία και τη Συμπερίληψη μέσω μιας ποικιλίας δραστηριοτήτων.

Επιστέγασμα όλων αποτέλεσε η επίσκεψη τεσσάρων μαθητών του Ειδικού Δημοτικού Σχολείου Κινητικών Αιγάλεω, με τις συνοδούς και τη διευθύντρια του σχολείου τους, στη φιλόξενη τάξη μας, την Πέμπτη 21/12/2023.

Αφού προσαρμόσαμε τις καρέκλες και τα θρανία μας για να γίνει ο χώρος προσβάσιμος για όλους, περιμέναμε με ανυπομονησία να γνωρίσουμε τους καινούργιους μας φίλους. Η καρδιά μας χτυπούσε δυνατά και για λίγο μας κυρίευσε το άγχος. Πολύ γρήγορα όμως ο πάγος έσπασε, μέσα από ένα παιχνίδι γνωριμίας όπου όλοι μαζί, ανεξάρτητα από τις διαφορές μας, δημιουργήσαμε ένα δίχτυ που μας ένωνε σφιχτά.

Στη συνέχεια, η τάξη μας γέμισε χριστουγεννιάτικες μελωδίες, χρώματα, κορδέλες, γιρλάντες και χρωματιστές χάρτινες παλάμες και όλοι μαζί δημιουργήσαμε ένα τεράστιο χριστουγεννιάτικο παλαμόδεντρο, το οποίο χαρίσαμε στα παιδιά για να θυμούνται την επίσκεψή τους. Εκείνοι με τη σειρά τους μας γέμισαν πανέμορφα χειροποίητα δώρα και μας γλύκαναν με πεντανόστιμα σοκολατάκια!

Περάσαμε υπέροχα και ανυπομονούμε να ξανασυναντηθούμε!

Ευχαριστούμε θερμά τη διευθύντρια του Ειδικού Δημοτικού Σχολείου Κινητικών Αιγάλεω, κ. Ελένη Κωνσταντοπούλου. Τη δική μας κυρία Ελένη που – την προηγούμενη σχολική χρονιά – πρόσφερε τις πολύτιμες γνώσεις και συμβουλές της ως εκπαιδευτικός του Τμήματος Ένταξης του σχολείου μας.

Στο τέλος της επίσκεψης και αφού αποχαιρετήσαμε τα παιδιά, οι μαθητές της Δ’ Τάξης κλήθηκαν να γράψουν λίγα λόγια για αυτή την πρωτόγνωρη εμπειρία τους. Παρακάτω παραθέτουμε μερικές από τις εντυπώσεις τους.

“Στην αρχή ξαφνιάστηκα, αλλά μετά άρχισα να χαίρομαι, γιατί τα παιδάκια ήταν ευγενικά, πολύ αστεία και χαρούμενα.”

“Εγώ πιστεύω ότι όλα τα παιδιά είναι το ίδιο, δηλαδή όλα τα παιδιά έχουν την προσωπικότητά τους. Ένιωσα στην αρχή λίγο ντροπαλή, αλλά μετά το ξεπέρασα.”

“Ένιωσα πολλά συναισθήματα, όπως χαρά, γιατί να γίνεσαι φίλος με κάποιο παιδί είναι μεγάλη εμπειρία. Αλλά ένιωσα και φόβο γιατί δεν τους ήξερα και γιατί φοβήθηκα μήπως κάνω κάτι λάθος.”

Δείτε και μια αυθεντική περιγραφή αυτής της συνάντησης και των συναισθημάτων που βίωσε μια μαθήτρια της Δ΄ τάξης.

Δείτε ένα μικρό βίντεο εδώ και σχετικές φωτογραφίες κάνοντας κλικ εδώ.

Copyright © 2023. Με την επιφύλαξη όλων των δικαιωμάτων.