Δημιουργία ψηφιδωτού από τους μαθητές της Δ΄ τάξης

6Οι μαθητές της Τετάρτης Τάξης την Παρασκευή 10/3/2022 έκαναν την πρώτη τους απόπειρα για δημιουργία ψηφιδωτού. Το έναυσμα δόθηκε από το κείμενο με την Αστραδενή στο βιβλίο της Γλώσσας και το ψηφιδωτό στην αυλή του παλιού σχολείου. Τα ψηφιδωτά δημιουργήθηκαν μέσα στα χρησιμοποιημένα μπολάκια των γευμάτων γνωρίζοντας τα παιδιά έτσι και μία δεύτερη χρήση τους. (Ευχαριστούμε πολύ τις μητέρες που βοήθησαν σε αυτό!)
Βάση του ψηφιδωτού ήταν ο πηλός και μέσα σε αυτόν «φυτεύτηκαν» οι ψηφίδες. Χαλικάκια μικρά και μεγάλα, πετρούλες, βότσαλα, κοχύλια, σπασμένα πλακάκια, ρινίσματα σιδήρου. Τα παιδιά δούλεψαν σε ομάδες των δύο και τριών, μοιράστηκαν τα υλικά που είχαν φέρει και δημιούργησαν για πρώτη φορά τα ψηφιδωτά που ακολουθούν.
Πολύτιμη η καθοδήγηση και οι ιδέες της κυρίας Ελευθερίας με την οποία ευελπιστούμε να συναντηθούμε ξανά σε νέες δημιουργίες!

Δείτε σχετικό φωτογραφικό υλικό!

Copyright © 2023. Με την επιφύλαξη όλων των δικαιωμάτων.