Επίσκεψη των Γ΄ – Ε΄ – ΣΤ΄ τάξεων του σχολείου μας στο Μουσείο της Ακρόπολης

Αγαπητοί γονείς

IMG 20230131 121132Σας ενημερώνουμε ότι την Τρίτη 31-01-2023 οι μαθητές των τάξεων Γ΄, Ε΄ και ΣΤ΄ με τη συνοδεία εκπαιδευτικών πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στο Μουσείο της Ακρόπολης, σε ένα από τα σπουδαιότερα αρχαιολογικά μουσεία της Ελλάδας. Η Γ΄ τάξη παρακολούθησε το εκπαιδευτικό πρόγραμμα “Τα Ολύμπια Αινίγματα” και οι τάξεις Ε΄ και ΣΤ΄ “Τα μνημεία της Ακρόπολης”. Περιηγήθηκαν στους χώρους του Μουσείου με τη συνοδεία και τις οδηγίες των ξεναγών του Μουσείου και παρακολούθησαν και βίντεο με το κάψιμο των ναών και την καταστροφή των μνημείων της Ακρόπολης από τους Πέρσες το 480 π.Χ., όταν πραγματοποίησαν τη δεύτερη εκστρατεία τους. Στο τέλος του προγράμματος οι μαθητές οδηγήθηκαν σε άλλη αίθουσα του Μουσείου όπου χωρίστηκαν σε ομάδες, χρησιμοποίησαν λευκά τουβλάκια LEGO και με πολλή φαντασία και έμπνευση κατασκεύασαν αρχαίους ναούς από την Ακρόπολη!

Ήταν μια εξαιρετική εμπειρία για τους μαθητές μας που τους ενθουσίασε!
Δείτε ενδεικτικές φωτογραφίες:
Δείτε το στο slideshare.net

Copyright © 2023. Με την επιφύλαξη όλων των δικαιωμάτων.