Επανάληψη στην Ιστορία με το πρόγραμμα Inspiration στην αίθουσα πληροφορικής

07Οι μαθητές της Γ’ Τάξης έκαναν επανάληψη σε 2 ενότητες Ιστορίας χωρισμένοι σε ομάδες (ή και μόνοι, αν ήθελαν) με ανοιχτά βιβλία και χρησιμοποιώντας το πρόγραμμα κατασκευής εννοιολογικών χαρτών Inspiration.
Έχει προηγηθεί μια διδακτική ώρα αφιερωμένη στην εκμάθηση του προγράμματος που οδήγησε στους πρωτόλειους χάρτες. Ακολούθησαν δύο διδακτικές ώρες που αφιερώθηκαν στο κατέβασμα φωτογραφιών-εικόνων, στην αποθήκευσή τους σε συγκεκριμένη θέση του υπολογιστή, στην εισαγωγή τους στον χάρτη και την εξαγωγή του χάρτη σε μορφή jpg. Επακόλουθο οι «πιο βελτιωμένοι» χάρτες.
Όλη η δουλειά παρακαταθήκη για του χρόνου!
Δείτε σχετικές φωτογραφίες

Copyright © 2022. Με την επιφύλαξη όλων των δικαιωμάτων.