Εργαστήρια Δεξιοτήτων – ΣΤ΄ τάξη – Δίκαιο εμπόριο

20220303 093643Η Έκτη Τάξη του σχολείου μας ασχολήθηκε στα πλαίσια των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων με το θέμα «Δίκαιο Εμπόριο» – Fair Trade. Οι μαθητές εξέτασαν τις επιπτώσεις του Παγκόσμιου Εμπορίου στη ζωή μικρών καλλιεργητών σε αναπτυσσόμενες χώρες, σε αντίθεση με εκείνες του Δίκαιου Εμπορίου. Στόχος του Fair Trade είναι να μειωθούν οι ανισότητες με τη βοήθεια των εναλλακτικών μεθόδων που ακολουθεί αυτή η μορφή εμπορίου και να τροποποιηθούν σταδιακά οι καταναλωτικές επιλογές και συνήθειες όλων. Μετά από διάφορες δραστηριότητες και αφού διαπίστωσαν την ύπαρξη προϊόντων Δίκαιου Εμπορίου στην ελληνική αγορά, ολοκλήρωσαν το πρόγραμμα δημιουργώντας ενημερωτικές αφίσες.

Δείτε σχετικό φωτογραφικό υλικό !

Copyright © 2022. Με την επιφύλαξη όλων των δικαιωμάτων.