Συμμετοχή του σχολείου μας σε πρόγραμμα ανταποδοτικής ανακύκλωσης μπαταριών

Battery RecyclingΣας ενημερώνουμε ότι το σχολείο μας θα συμμετάσχει σε διαγωνισμό ανακύκλωσης μπαταριών σε συνεργασία με την εταιρεία ανακύκλωσης μπαταριών ΑΦΗΣ.

Στα πλαίσια της εκπαίδευσης αλλά και της ευαισθητοποίησης σχετικά με την ανακύκλωση των μπαταριών, με στόχο τη δημιουργία κοινωνικής συνείδησης των παιδιών για ένα καλύτερο και πιο υγιές περιβάλλον, η εταιρεία ΑΦΗΣ σε συνεργασία (και) με το σχολείο μας διοργανώνει σχολικό διαγωνισμό για μαθητές Δημοτικού. Ο διαγωνισμός αυτός θα διενεργηθεί σε Δημοτικά σχολεία, σε πανελλαδικό επίπεδο, με μαθητές των Α΄ έως ΣΤ΄ τάξεων.

Τρόπος συμμετοχής:

Οι  μαθητές καλούνται σε συνεργασία με τους εκπαιδευτικούς τους να συλλέξουν τις άδειες μπαταρίες από το σπίτι τους και να τις τοποθετήσουν στον ειδικό κάδο ΑΦΗΣ που υπάρχει στο σχολείο. Μόλις το περιεχόμενο του κάδου ξεπεράσει το μισό του ύψος, θα γίνει καταμέτρηση του βάρους των μπαταριών που συλλέχθηκαν και τα σχολεία με τη μεγαλύτερη συλλογή βάρους θα κερδίσουν κάποιο έπαθλο. Το σχολείο συνεχίζει να γεμίζει εκ νέου τον κάδο ΑΦΗΣ όσο ο διαγωνισμός βρίσκεται σε ισχύ. Η ΑΦΗΣ επικαιροποιεί το συνολικό βάρος των μπαταριών που συλλέχθηκαν και στο τέλος του διαγωνισμού εκδίδει πιστοποιητικό συνολικής αποκομιδής.

Copyright © 2021. Με την επιφύλαξη όλων των δικαιωμάτων.