Συμμετοχή του σχολείου μας στο πρόγραμμα συλλογής βιοαποβλήτων του Δήμου Περιστερίου

Σας ενημερώνουμε ότι το σχολείο μας συμμετέχει στο πρόγραμμα συλλογής βιοαποβλήτων που υλοποιεί ο Δήμος Περιστερίου δια της αρμόδιας Αντιδημάρχου κ. Μαίρης Τσιώτα. Ανταποδοτικά ο Δήμος θα προσφέρει φυτά και λίπασμα για τις ανάγκες του κήπου του σχολείου μας σε τακτά χρονικά διαστήματα. Η συλλογή οργανικών απορριμμάτων στον καφέ κάδο είναι πλέον το κυρίαρχο ρεύμα ανακύκλωσης και αξιοποιείται με την παραγωγή λιπάσματος. Αυτό σημαίνει την επιστροφή του οργανικού υλικού και πάλι στο περιβάλλον. Πρόκειται για οργανικά υλικά όπως: υπολείμματα μαγειρεμένων τροφών, υπολείμματα από καφέ, φρούτα και λαχανικά, φλούδες πατάτας, ψωμί και ζυμαρικά, τσόφλια αυγών και στάχτη. Για να φτάσουν τα οργανικά απορρίμματα στον καφέ κάδο που βρίσκεται στον δρόμο ο Δήμος πρόσφερε ειδικά καφέ καδάκια και βιοαποδομήσιμες σακούλες εντελώς δωρεάν στο σχολείο μας. Οι μαθητές μας στα ειδικά αυτά καδάκια καθημερινά θα πετούν τα υπολείμματα των τροφών που καταναλώνονται στο Ολοήμερο. Θεωρούμε εξαιρετική αυτή την κίνηση του Δήμου και τη βοήθειά του στην προσπάθεια που καταβάλλουμε να «μυήσουμε» τους μαθητές στην αξία της ανακύκλωσης για τη μελλοντική, στην κυριολεξία, ύπαρξη του πλανήτη μας.

Copyright © 2021. Με την επιφύλαξη όλων των δικαιωμάτων.