Εκπαιδευτική επίσκεψη του σχολείου μας στο Μουσείο Κυκλαδικής Τέχνης.

Στις 19/2/2020 οι Β΄ Γ΄ και Δ΄ τάξεις του σχολείου μας επισκέφθηκαν το Μουσείο Κυκλαδικής Τέχνης και παρακολούθησαν τα εκπαιδευτικά προγράμματα «Οι φίλοι μας τα ειδώλια» και «Η καθημερινή ζωή στην αρχαία Αθήνα».

Στη σύγχρονη εποχή το μουσείο έχει ως στόχο όχι μόνο να συλλέγει και να διατηρεί την πολιτιστική κληρονομιά αλλά και να ερμηνεύει, να εκπαιδεύει και να ψυχαγωγεί. Έτσι και το σύγχρονο Μουσείο Κυκλαδικής μέσα από μεθόδους βιωματικής μάθησης, δηλαδή εξερεύνησης και παιχνιδιού, κατάφερε να εντυπωσιάσει, να εξάψει το ενδιαφέρον των μαθητών και να τους εμπνεύσει βοηθώντας τους να αναπτύξουν τη φαντασία τους , τη δημιουργικότητά τους και την ευαισθησία τους απέναντι στην τέχνη και τον πολιτισμό μας.

Επιστρέφοντας στο σχολείο συζητήσαμε με τους μαθητές μας για τις εντυπώσεις τους και τις σκέψεις τους κι αυτοί με ενθουσιασμό  έγραψαν ή ζωγράφισαν για όσα είδαν και άκουσαν.

Δείτε σχετικές φωτογραφίες !

Δείτε το στο slideshare.net

Copyright © 2020. Με την επιφύλαξη όλων των δικαιωμάτων.