Επιλογή 2ης ξένης γλώσσας για το σχολικό έτος 2019 – 2020

Σας ενημερώνουμε ότι εκδόθηκε από το Υπουργείο Παιδείας η σχετική εγκύκλιος που ρυθμίζει όλα τα θέματα που αφορούν στη διδασκαλία της 2ης ξένης γλώσσας για τους μαθητές που θα φοιτούν στις Ε΄ και ΣΤ τάξεις (σχολ. έτος 2019 – 2020).

Σύμφωνα με την εγκύκλιο οι γονείς των μαθητών της (φετινής) Δ΄ τάξης θα αποφασίσουν από κοινού με τα παιδιά τους για την ξένη γλώσσα που επιθυμούν να διδαχθούν κατά το επόμενο σχολικό έτος (2019 – 2020) συμπληρώνοντας τη σχετική Υπεύθυνη Δήλωση την οποία υποχρεούνται να καταθέσουν στη διευθύντρια του σχολείου έως την 7η  Ιουνίου 2019 σύμφωνα με τα οριζόμενα.

Τονίζεται ότι στο σχολείο θα διδαχθεί η ξένη γλώσσα η οποία θα έχει τις περισσότερες προτιμήσεις από τους μαθητές της (φετινής) Δ΄ τάξης.

Σε περίπτωση όμως που ως την 1η Οκτωβρίου 2019 δεν υπάρχει από τη Διεύθυνση Π.Ε Γ΄ Αθήνας διαθέσιμος εκπαιδευτικός για τη γλώσσα επιλογής των μαθητών τότε υποχρεωτικά διδάσκονται την 2η ξένη γλώσσα για την οποία υπάρχουν διαθέσιμοι εκπαιδευτικοί, ανεξάρτητα από την αρχική επιλογή τους.

Οι μαθητές της (φετινής) ΣΤ΄ διδάσκονται στο Γυμνάσιο την ίδια γλώσσα (στην περίπτωσή μας Γερμανικά). Σε περίπτωση που επιθυμούν αλλαγή της διδασκόμενης γλώσσας στο Γυμνάσιο, σύμφωνα με τα οριζόμενα στην εγκύκλιο υποβάλλουν στη διευθύντρια του σχολείου σχετική αιτιολογημένη αίτηση έως την 7η  Ιουνίου 2019.

Copyright © 2019. Με την επιφύλαξη όλων των δικαιωμάτων.