Η Εθνική Λυρική Σκηνή στο σχολείο μας : «Το κουκλοθέατρο του Μάστρο – Πέδρο»

Την Τετάρτη 6/2/2019 όλοι οι μαθητές του σχολείου μας είχαν την τύχη να παρακολουθήσουν δωρεάν, στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας, την όπερα κουκλοθεάτρου «Το κουκλοθέατρο του Μάστρο-Πέδρο» (EL RETABLO DE MAESE PEDRO) του Μανουέλ ντε Φάγια, από μουσικούς και κουκλοπαίχτες της Εθνικής Λυρικής Σκηνής.

Το έργο του ντε Φάγια, εμπνευσμένο από τον Δον Κιχώτη του Θερβάντες, παντρεύει τον μαγικό κόσμο της όπερας με το κουκλοθέατρο. Αυτή η μονόπρακτη παράσταση, γεμάτη φαντασία, χιούμορ, ανατροπές, υπέροχες μαριονέτες και ισπανικές μελωδίες, διασκέδασε τους μαθητές μας δίνοντας μια πολύ ευχάριστη νότα σε όλους, μαθητές και εκπαιδευτικούς.

Δείτε ενδεικτικές φωτογραφίες !

Copyright © 2019. Με την επιφύλαξη όλων των δικαιωμάτων.