Επίσκεψη διατροφολόγου στη ΣΤ΄ τάξη του σχολείου μας !

Με αφορμή την ενότητα «Διατροφή»  στο βιβλίο της γλώσσας της ΣΤ’ Δημοτικού και μετά από συζήτηση που ακολούθησε  με τους μαθητές της τάξης αποφασίσαμε να προσκαλέσουμε τη διατροφολόγο του τμήματος Διατροφής του Αττικού Νοσοκομείου κα Σοφία Ζουγανέλη.

Στην τάξη πρωτύτερα συζητήσαμε τη σημασία μιας ισορροπημένης διατροφής από την παιδική ηλικία, τον ρόλο της διαφήμισης στην ενημέρωση, τη σύνδεση της υγιεινής διατροφής με τη σωματική άσκηση, το περιεχόμενο της έννοιας Μεσογειακή Διατροφή αλλά και σύγχρονες ασθένειες που σχετίζονται με τη διατροφή όπως παχυσαρκία, νευρική ανορεξία κλπ.

Την Παρασκευή 9 Νοεμβρίου 2018 η κ. Ζουγανέλη με τους συνεργάτες της παρουσίασε επιστημονικά το θέμα και έδωσε την ευκαιρία στα παιδιά να ακούσουν αλλά και να διατυπώσουν τις δικές τους απορίες και ερωτήματα. Οι μαθητές μας έμειναν ενθουσιασμένοι από την παρουσίαση και συμμετείχαν ενεργά κατά τη διάρκεια της ενημέρωσης.

Δείτε εικόνες από το πρόγραμμα

Copyright © 2018. Με την επιφύλαξη όλων των δικαιωμάτων.