Οι Μινωίτες της Γ’ Τάξης χαράζουν ιερογλυφικά !

Την Παρασκευή 18 Μαΐου 2018 με αφορμή το μάθημα της Ιστορίας για τον Μινωικό Πολιτισμό οι μαθητές της Γ΄ Τάξης χάραξαν ιερογλυφικά και συλλαβογράμματα σε πλάκες από πλαστελίνη ή πηλό.

Είχαν ενημερωθεί αρκετές ημέρες πριν προκειμένου να προμηθευτούν πλαστελίνη ή πηλό και να φέρουν ένα ύφασμα που θα ρίχναμε επάνω τους σαν φόρεμα αρχαίο. Το ύφασμα πιάστηκε με παραμάνες. Όσα από τα κορίτσια ήθελαν, μετά από συνεννόηση με τους γονείς βάφτηκαν ελαφρά στην τάξη στα πρότυπα των Μινωιτισσών (“Παριζιάνα”). Βέβαια ξεβάφτηκαν πριν το διάλειμμα.

Αρχικά στρώσαμε λαδόκολλες στα θρανία για να μην τα λερώσουμε και να μην κολλήσει το υλικό σ’ αυτά. Το πλάσιμο των υλικών αποδείχτηκε επίπονο αλλά τα κατάφεραν. Είδαν ιερογλυφικά και συλλλαβογράμματα στο διαδίκτυο και στη συνέχεια τα χάραξαν με πλαστικό μαχαίρι στις πλάκες. Οι πλάκες έμειναν το Σαββατοκύριακο στην αίθουσα προκειμένου να στεγνώσουν και οι μαθητές τις πήραν στο σπίτι τους τη Δευτέρα.

Δείτε τις…γραφές τους:

Copyright © 2018. Με την επιφύλαξη όλων των δικαιωμάτων.