Οι μαθητές της Β΄ και της Δ΄ τάξης γίνονται Μικροί Κηπουροί !!!

Αγαπητοί γονείς

Απ’ την περσινή σχολική η Β΄ και η Δ΄ τάξη ξεκίνησαν τη δημιουργία κήπου στον προαύλιο χώρο του σχολείου μας. Τα παιδιά έβαψαν παλέτες και ρόδες, τις γέμισαν με χώμα και φύτεψαν λουλούδια, βότανα και αρωματικά φυτά. Το φθινόπωρο οι μαθητές ανανέωσαν τα λουλούδια με γεράνια, χρυσάνθεμα και άλλα εποχιακά φυτά. Ευχαριστούμε θερμά τους γονείς για την ευγενική προσφορά τους σε ό,τι κι αν χρειαστήκαμε.

Η δημιουργία και η περιποίηση του σχολικού κήπου είναι μια διαδικασία που χαροποιεί ιδιαίτερα τα παιδιά και συμβάλλει στο να αποκτήσουν οικολογική συνείδηση. Επιπλέον πετυχαίνεται και ο εξωραϊσμός της σχολικής μας αυλής που τον χαίρονται μικροί και μεγάλοι !

Δείτε σχετικές φωτογραφίες !

Copyright © 2018. Με την επιφύλαξη όλων των δικαιωμάτων.