Για δοντάκια άσπρα και γερά…

Σήμερα πραγματοποιήθηκε στο νηπιαγωγείο μας ο προγραμματισμένος προληπτικός και εμβολιαστικός έλεγχος από επισκέπτες υγείας του Κέντρου Υγείας Αθήνας και ΤΟΜΥ 1ης ΥΠΕ Αττικής (εγκεκριμένος από το Υπουργείο Υγείας). Στην ομάδα των επισκεπτών υγείας συμμετείχε και η κυρία οδοντίατρος, η οποία μας εξήγησε με επιστημονικά αλλά απλά λόγια γιατί πρέπει να φροντίζουμε τα δόντια μας και με ποιους τρόπους.

Μας έδειξε πώς πρέπει να βουρτσίζουμε τα δόντια μας και ποιες τροφές είναι κατάλληλες για να έχουμε δοντάκια πάντα υγιή και αστραφτερά χαμόγελα.

Με αφορμή την επίσκεψη της οδοντιάτρου, αποφασίσαμε να ασχοληθούμε περισσότερο με την υγιεινή των δοντιών και να διαβάσουμε βιβλία σχετικά με το θέμα από τη βιβλιοθήκη μας. Ενημερωθήκαμε από βιβλία γνώσεων, μάθαμε για τα μικρόβια όπως ο Σοκολάκης και η Ζαχαρούλα και διασκεδάσαμε με την ιστορία της Δόνας Τερηδόνας.

Και για να μην ξεχάσουμε τους κανόνες για τη σωστή διατροφή που χρειάζονται τα δοντάκια μας, αποφασίσαμε να φτιάξουμε μια αφίσα. Χωρισμένοι σε δυο ομάδες, κολλήσαμε σε ένα χάρτινο δοντάκι όλες τις υγιεινές τροφές που βρήκαμε από διαφημιστικά φυλλάδια των σούπερ μάρκετ και σε ένα άλλο όλες τις ανθυγιεινές.

Έτοιμα τα δοντάκια μας! Σίγουρα μόνο το ένα χαμογελά αστραφτερό!

Έπειτα γράψαμε ένα δικό μας ποίημα με τίτλο: «Για δοντάκια άσπρα και γερά». Τα παιδιά υπαγόρευαν το κείμενο και οι νηπιαγωγοί το έγραψαν στον υπολογιστή αλλά άφησαν ορισμένα κενά για να συμπληρωθούν από τα ίδια τα παιδιά!

Ιδού η αφίσα μας για την υγιεινή των δοντιών! Θα την αναρτήσουμε στο παράθυρο της τάξης μας για να ενημερώνεται και η ευρύτερη κοινότητα.

Η παραπάνω ομαδική κατασκευή ενέπνευσε ορισμένους μαθητές που έφτιαξαν τα δικά τους δοντάκια κατά τη διάρκεια των ελεύθερων δραστηριοτήτων στη γωνιά των κατασκευών.

Τέλος, όλα τα παιδιά πήραν στο σπίτι το Ημερολόγιο βουρτσίσματος με την υπόσχεση πως θα το συμπληρώνουν κάθε μέρα, πρωί και βράδυ, και όταν τελειώσει ο μήνας θα το φέρουν στο σχολείο για να δούμε τα αποτελέσματα!