Διαγωνισμοί

• 4ο Πανελλήνιο Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα «Κύπρος, Ελλάδα, Ομογένεια: Εκπαιδευτικές Γέφυρες»Την σχολική χρονιά 2017 – 2018 το Νηπιαγωγείο μας συμμετείχε στο Εκπαιδευτικό πρόγραμμα/ Διαγωνισμό: Κύπρος- Ελλάδα – Ομογένεια: Εκπαιδευτικές γέφυρες, το οποίο συνδιοργανώνεται από τη Δ/νση Π.Ε. Σερρών, την Πρεσβεία της Κύπρου στην Ελλάδα – Μορφωτικό Γραφείο – Σπίτι της Κύπρου, το Υπουργείο Εσωτερικών (Μακεδονίας-Θράκης) και το Τμήμα Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων της Ελλάδος.

• 21ος Διαγωνισμός Μαθητικής Δημιουργίας για τους Πρόσφυγες «Υπάρχουμε μαζί”

Η ενασχόλησή μας με το προσφυγικό ζήτημα οδήγησε στην δημιουργία μίας αφίσας με την οποία συμμετείχαμε στον 21ο Διαγωνισμό Μαθητικής Δημιουργίας «Υπάρχουμε μαζί»,
    ο οποίος οργανώθηκε από την Ύπατη Αρμοστεία του ΟΗΕ για τους Πρόσφυγες.
    Η αφίσα μας παρουσιάζεται στο αντίστοιχο άρθρο.

• Μαθητικός διαγωνισμός Ραδιοφωνικού Μηνύματος και Τραγουδιού “Καν ’το ν’ ακουστεί 2018”

Οι μαθητές του σχολείου μας έστειλαν το Ραδιοφωνικό τους μήνυμα στον Διαγωνισμό «Καν ‘το ν’ ακουστεί 2018», που διοργανώθηκε από την επιστημονική εταιρεία «Διαθεματικό Ραδιόφωνο της Εκπαιδευτικής Κοινότητας με τον διακριτικό τίτλο: European School Radio, το Πρώτο Μαθητικό Ραδιόφωνο, την Εκπαιδευτική Ραδιοτηλεόραση του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων και το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο Κύπρου του Υπουργείου Παιδείας και Πολιτισμού.

• Διαγωνισμός Ζωγραφικής «Δες το ειδώλιο αλλιώς»

Η ενασχόλησή μας με την Κύπρο μας οδήγησε στην γνωριμία μας με το με το Κυπριακό Σανιδόμορφο Ειδώλιο της 2ης χιλιετίας π.Χ. και στην συμμετοχή μας στον Διαγωνισμό Ζωγραφικής «Δες το Ειδώλιο αλλιώς»,
που διοργανώνεται από το Μουσείο Κυκλαδικής Τέχνης.