Επιστροφή…στο παράθυρο του σχολείου μας…με πείραμα και δράση!

Αγαπημένα μας παιδιά!

Δευτέρα σήμερα και στο σχολείο θα επιστρέφαμε μετά τις πασχαλινές μας διακοπές. Θα παίζαμε, θα λέγαμε τα νέα μας και φυσικά οι “μετεωρολόγοι” της τάξης θα μας έλεγαν τον καιρό.
 Τι θα λέγατε, λοιπόν, για αυτήν την ιδέα: Να ζωγραφίσετε έναν ουρανό όπως τον βλέπετε από το δικό σας παράθυρο. Έχει ήλιο; Έχει συννεφιά;
 Μπορείτε φυσικά να ζωγραφίσετε όχι μόνο όσα βλέπετε , αλλά και όσα φαντάζεστε: αεροπλάνα; πεταλούδες; χαρταετούς; πουλάκια;
 Περιμένουμε στον παρακάτω σύνδεσμο τις ζωγραφιές σας και μην ξεχάσετε να γράψετε το όνομά σας!
Παιδιά ….δεν τελειώσαμε! Σήμερα σας έχουμε ακόμη μια ιδέα για δημιουργία!!!
Είμαστε σίγουροι ότι όλοι θυμάστε τον Άκη Σπιτάκι, ο οποίος σήμερα έχει ετοιμάσει για εσάς ένα πείραμα με απλά υλικά.
Παρακολουθείστε προσεκτικά το παρακάτω βίντεο…https://safeYouTube.net/w/OVR8
και πειραματιστείτε και εσείς! Μπορείτε να ζωγραφίσετε στο γάντι και να το μεταμορφώσετε  σε ο΄τι εσείς φαντάζεστε. Είμαστε σίγουροι ότι τα αποτέλεσμα θα σας καταπλήξει.
Σε αυτόν τον σύνδεσμο:  Το πείραμα του Άκη  περιμένουμε τις δικές σας εντυπώσεις.
Εναλλακτικά μπορείτε να στέλνετε τις φωτογραφίες σας και στο mail του σχολείου:  mail@33nip-evosm.thess.sch.gr
 Μας έχετε λείψει κι ανυπομονούμε να δούμε και πάλι όλοι μαζί τον καιρό από το παράθυρο του σχολείου μας.