H Θεσσαλονίκη μας γιορτάζει! – Η Επέτειος του ΟΧΙ.

26 Οκτωβρίου γιορτάζει ο Άγιος Δημήτριος  και η Θεσσαλονίκη μας.

Μια πολύ καλή αφορμή για να γνωρίσουν τα παιδιά τα αξιοθέατα της πόλης μας και κάποια σημαντικά ιστορικά γεγονότα αυτής, όπως την απελευθέρωση της στις 26 και 27 Οκτωβρίου 1912 με την είσοδο των ελληνικών στρατευμάτων.

28η Οκτωβρίου 1940

Μια ημερομηνία που σηματοδοτεί την έναρξη του Ελληνοϊταλικού Πολέμου. Μια ακόμη αφορμή λοιπόν για να μάθουν οι μαθητές ιστορικά γεγονότα εκείνης της περιόδου αλλά και να προσεγγίσουν την έννοια της ειρήνης, του πολέμου και της ελευθερίας.

Οι παρακάτω φωτογραφίες αποτελούν ένα μικρό δείγμα των δραστηριοτήτων που έγιναν από τα τμήματα του σχολείου μας!

Η γιορτή πραγματοποιήθηκε όπως αρχικά προγραμματίστηκε στα τμήματα , διαφορετικά όπως συνέβαινε τα προηγούμενα χρόνια. Ωστόσο τα παιδιά τίμησαν την Επέτειο του ΟΧΙ με ποιήματα, τραγούδια και άλλες δράσεις ενώ καταχειροκροτήθηκαν από τους συμμαθητές τους!

Χρόνια Πολλά Θεσσαλονίκη…Χρόνια Πολλά Ελλάδα μας!