ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ VOUCHER ΤΩΝ 200 ΕΥΡΩ

Από προχτές Τρίτη 6/4/2021 η Διεύθυνση δέχεται τηλεφωνήματα από σχολικές μονάδες και κυρίως από γονείς σχετικά με τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν κατά την υποβολή της σχετικής ηλεκτρονικής αίτησης στην πλατφόρμα ΨΗΦΙΑΚΗ ΜΕΡΙΜΝΑ. Το μήνυμα που λαμβάνουν είναι ότι η εφαρμογή δεν επιβεβαιώνει τη φοίτηση του παιδιού στη συγκεκριμένη σχολική μονάδα.

Χωρίς να έχουμε κάποια ειδικότερη ενημέρωση αλλά έχοντας κάνει αρκετές δοκιμές, μπορούμε να αναφέρουμε τα εξής:

Η πλατφόρμα, ως φαίνεται,  για να επιβεβαιώσει τη φοίτηση αντιπαραβάλλει τα στοιχεία του παιδιού όπως αυτά είναι περασμένα στη βάση του ΑΜΚΑ, με τα αντίστοιχα στοιχεία στο MYSCHOOL (ΟΝΟΜΑ, ΕΠΩΝΥΜΟ, ΠΑΤΡΩΝΥΜΟ, ΜΗΤΡΩΝΥΜΟ, ΦΥΛΟ και ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΓΕΝΝΗΣΗΣ). Από τη μεριά του ο γονέας συμπληρώνει τον αριθμό μητρώου του παιδιού και εντοπίζει τη σχολική μονάδα πληκτρολογώντας το όνομά της στο αντίστοιχο κελί.

Σε κάποιες από τις προβληματικές περιπτώσεις διαπιστώθηκε, όπως μας ενημέρωσαν οι γονείς, ότι στην πλατφόρμα της ΨΗΦΙΑΚΗΣ ΜΕΡΙΜΝΑΣ, στο κελί του ονόματος του παιδιού δεν αναγραφόταν το όνομά του αλλά η λέξη ΑΡΡΕΝ (αν ήταν αγόρι) ή ΘΗΛΥ (αν ήταν κορίτσι). Μπαίνοντας στον δικτυακό τόπο www.amka.gr και πατώντας στο μενού αριστερά την επιλογή «Έχω ΑΜΚΑ;», κάναμε εμείς αναζήτηση του ΑΜΚΑ του παιδιού. Και πράγματι βρήκαμε ότι το παιδί στη βάση του ΑΜΚΑ ήταν δηλωμένο με όνομα ΑΡΡΕΝ / ΘΗΛΥ και όχι με το πραγματικό του όνομα. Η πρόταση προς τους γονείς ήταν να ενημερώσουν (μέσω ΚΕΠ) τα στοιχεία του παιδιού τους στο ΑΜΚΑ και να δοκιμάσουν πάλι.

Τι μπορείτε να κάνετε εσείς, σε αντίστοιχη περίπτωση:

1_Να αναζητήσετε το ΑΜΚΑ του παιδιού στο www.amka.gr . Τα απαιτούμενα στοιχεία τα έχετε από το MYSCHOOL (ΕΠΩΝΥΜΟ, ΟΝΟΜΑ, ΠΑΤΡΩΝΥΜΟ, ΜΗΤΡΩΝΥΜΟ, ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΓΕΝΝΗΣΗΣ). Αν εντοπίσετε το παιδί, θα σας ζητηθεί κάποιο επιπλέον στοιχείο π.χ αριθμό ληξιαρχικής πράξης γέννησης. Δε χρειάζεται όμως να προχωρήσετε παραπέρα, το παιδί έχει εντοπιστεί, άρα τα στοιχεία του MYSCHOOL ταυτίζονται με αυτά του ΑΜΚΑ.

2_Βεβαιωθείτε ότι ο μαθητής εντοπίζεται στο Εθνικό Δημοτολόγιο μέσα από το MYSCHOOL (αναφερόμαστε στα παιδιά με ελληνική ιθαγένεια). Μπείτε στον μαθητή (ΜΑΘΗΤΕΣ – ΚΑΤΑΛΟΓΟΣ ΜΑΘΗΤΩΝ ΚΑΙ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΜΑΘΗΤΗ), πηγαίνετε αριστερά στα ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ, πατήστε ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΣΤΟ ΔΗΜΟΤΟΛΟΓΙΟ και κάντε κλικ στην ONLINE ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ. Θα πρέπει να εμφανιστεί στο αποτέλεσμα το όνομα του παιδιού. Αν αυτό δε συμβεί, ενδέχεται κάποιο από τα στοιχεία του μαθητή (π.χ. η ημερομηνία γέννησης)  να μην είναι σωστό. Πηγαίνετε ΜΑΘΗΤΕΣ – ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΓΕΝΝΗΣΗΣ και κάντε χειροκίνητη αναζήτηση επιλέγοντας κατά προτίμηση στα κριτήρια το έτος και όχι την ημερομηνία γέννησης. Μην παραλείψετε να διαβάσετε τον σχετικό οδηγό του MYSCHOOL. Θα τον βρείτε στην μπλε μπάρα στο πάνω μέρος της σελίδας («Σύντομος οδηγός για το πιστοποιητικό γέννησης – Εθνικό Δημοτολόγιο»).

Η ενέργεια αυτή πρέπει να γίνει σε όλους τους μαθητές του σχολείου και όχι μόνο στις περιπτώσεις της ΨΗΦΙΑΚΗΣ ΜΕΡΙΜΝΑΣ. Ο μη εντοπισμός του παιδιού στο Εθνικό Δημοτολόγιο ενδέχεται να προκαλέσει προβλήματα και σε άλλες περιπτώσεις π.χ. σε γονείς που κάνουν αίτηση για το Κοινωνικό Επίδομα Αλληλεγγύης.

Σε ό,τι αφορά το voucher, ο προαναφερθείς έλεγχος γίνεται για να αποκλειστεί η πιθανότητα η αίτηση του γονέα να μην προχωράει, επειδή η εφαρμογή αδυνατεί  να διασταυρώσει τα στοιχεία του παιδιού στο MYSCHOOL με τα αντίστοιχα του Εθνικού Δημοτολογίου (αν όντως υφίσταται τέτοια διασταύρωση).

Διαβάστε ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ την ανακοίνωση της ΨΗΦΙΑΚΗΣ ΜΕΡΙΜΝΑΣ σχετικά με τα προβλήματα που έχουν εμφανιστεί αυτές τις ημέρες:

Μεταξύ άλλων αναφέρεται ότι αν έγινε από μέρους σας κάποια μεταβολή στοιχειών του μαθητή στο MYSCHOOL, θα πρέπει να περάσουν 2 εργάσιμες ημέρες πριν ο ενδιαφερόμενος δοκιμάσει να υποβάλει ξανά την αίτησή του.

Την ανακοίνωση αυτή μπορείτε να την προωθήσετε στα mails των γονέων.

Και κάτι τελευταίο, χρήσιμο για τα Νηπιαγωγεία: Ενημερώστε τους γονείς που κάνουν αίτηση για το voucher ότι στο κελί ΤΑΞΗ θα πρέπει να επιλέξουν ΠΡΟΝΗΠΙΑ-ΝΗΠΙΑ αν το παιδί τους ανήκει σε τμήμα μικτό (με προνήπια και νήπια). Το πώς έχουν δηλωθεί τα τμήματά σας στο MYSCHOOL θα το δείτε στο ΣΧΟΛΙΚΗ ΜΟΝΑΔΑΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΤΜΗΜΑΤΩΝ.

Αν έχουμε κάτι νεότερο, θα σας ενημερώσουμε.

Υ.Γ: Οι δικαιούχοι μπορούν να υποβάλλουν τα ερωτήματά τους συμπληρώνοντας την ακόλουθη φόρμα:

Από τη Διεύθυνση ΠΕ Γ΄ Αθήνας