Το ρολόι του χρόνου για το σχολείο μας ξεκίνησε το 1898. Αυτή τη χρονιά χτίστηκε από τον τότε Δήμαρχο της πόλης Τρύφωνα Μουτζόπουλο. Ήταν το δεύτερο σχολείο που χτίστηκε στην πόλη μας μετά το Α΄ πλήρες Δημοτικόν Σχολείον Αρρένων στην πλατεία Δεληγιάννη. Το σχολείο μας βρίσκεται στην πλατεία Καλαβρύτων (Πηγάδας) στην Καλλίπολη και διαδραμάτισε σημαντικό ρόλο στην παιδεία, στην πνευματική και κοινωνική ζωή της πόλης. Από την αρχή της λειτουργίας του το 1898, το σχολείο είχε την επωνυμία «8ον Δημοτικόν Σχολείον εν Πειραιεί». Το 1929-1930 έγινε αναδιοργάνωση των σχολείων και μετονομάστηκε σε «8ον Μεικτόν εξατάξιον Δημοτικόν Σχολείον Πειραιώς».
Τη σχολική χρονιά 1953-1954 μετονομάζεται σε 33ο Δημοτικό Σχολείο Πειραιά, ονομασία την οποία διατηρεί μέχρι σήμερα.