Μαρ 20

10 Ιδέες για να περάσουμε ευχάριστα και δημιουργικά !!!

10 Ιδέες για να περάσουμε ευχάριστα και δημιουργικά αυτές τις ημέρες

Αφού αποφασίσαμε ότι πρέπει  να μείνουμε στο σπίτι για να προφυλάξουμε  τόσο τη δική μας υγεία όσο και των συνανθρώπων μας, ας περάσουμε τουλάχιστον όσο το δυνατόν πιο ευχάριστα και  δημιουργικά αυτές τις μέρες.

1. Ήρθε η ώρα για διάβασμα. Τώρα που έχουμε άπλετο χρόνο μπροστά μας μπορούμε να αξιοποιήσουμε κάποιον από τον ελεύθερο χρόνο μας στο διάβασμα. Μπορούμε να διαβάσουμε κι άλλου είδους βιβλία. Ό,τι αρέσει στον καθένα.

2.Να περάσουμε χρόνο με τούς δικούς μας παίζοντας κάποιο επιτραπέζιο και να γνωριστούμε καλύτερα!.

1. Να παρακολουθήσουμε online παιδικές παραστάσεις του Εθνικού θεάτρου.
  2. Να βάλουμε οπωσδήποτε στο πρόγραμμα τη γυμναστική. Η γυμναστική βοηθάει και το ανοσοποιητικό, ό τι καλύτερο  για αυτή την περίοδο!
  3. Εννοείται πως μπορείς να παίξεις και με το κινητό και τα ηλεκτρονικά σου παιχνίδια αλλά με μέτρο. Πιστεύω ότι υπάρχουν πολλά πιο δημιουργικά πράγματα για να σπαταλήσεις το χρόνο σου.
  4. Να περιηγηθούμε εικονικά σε διάφορα μουσεία σε όλο τον κόσμο ανάλογα με τα ενδιαφέροντά μας.

7.Να περιηγηθούμε εικονικά σε διάφορους αρχαιολογικούς χώρους της πατρίδας μας για να γνωρίσουμε την ιστορία μας.

1. Ξεκίνησε να γράφεις ημερολόγιο συναισθημάτων. Εκπληκτική διαδικασία ιδιαίτερα αυτή την περίοδο. Είναι βέβαιο ότι θα νιώθεις καλύτερα στο τέλος της ημέρας και θα δυναμώσεις σαν χαρακτήρας.

9.Είναι ευκαιρία να μάθεις κάποιο μουσικό όργανο και να ακούσεις μουσική.

1. Να καθαρίσουμε και να νοικοκυρέψουμε το δωμάτιό μας ή να βοηθήσουμε στο μαγείρεμα.