Διαγωνισμός Μαθηματικών για τους μαθητές της Α΄ Γυμνασίου.

Δημοσιευμένο στις 16 Δεκεμβρίου 2014 Κατηγορία: Χωρίς κατηγορία από ΜΑΡΙΑ ΡΟΥΣΟΥΛΗ

ΘΕΜΑ :  Διαγωνισμός Μαθηματικών για τους μαθητές της Α΄ Γυμνασίου.

Το Παράρτημα της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρίας στην Καστοριά διοργανώνει και φέτος (4η χρονιά) Μαθηματικό διαγωνισμό για μαθητές της Α΄ Γυμνασίου.

Ο παραπάνω διαγωνισμός θα διεξαχθεί σε δύο φάσεις. Η ημερομηνία διεξαγωγής της 1ης φάσης  θα είναι  το  Σάββατο 17η Ιανουαρίου 2015  στο 1ο ΓΕΛ Καστοριάς. Οι μαθητές που θα διακριθούν θα έχουν την ευκαιρία να συμμετέχουν στη δεύτερη φάση που θα πραγματοποιηθεί το δεύτερο δεκαπενθήμερο του Μαρτίου.

Πρέπει να σημειώσουμε ότι οι στόχοι μας με τον παραπάνω διαγωνισμό είναι κυρίως η βελτίωση της σχέσης Μαθητή και Μαθηματικών, η αποβολή της φοβίας των μαθητών για τα Μαθηματικά και η καλλιέργεια της αγάπης για την Επιστήμη των Μαθηματικών.

Σ’ αυτήν την προσπάθεια μας θα θέλαμε την συμπαράστασή σας και την αρωγή σας. Ιδιαίτερα απευθυνόμαστε στους αγαπητούς μας συναδέλφους Μαθηματικούς , ασχέτως αν είναι μέλη του Παραρτήματος μας ή όχι, γιατί θεωρούμε ότι η συμβολή τους στην διεξαγωγή και στην επιτυχία του παραπάνω διαγωνισμού θα είναι καθοριστική.

Πιστεύουμε ότι εμείς οι εκπαιδευτικοί που διδάσκουμε τα Μαθηματικά στην τάξη, πρέπει να συζητήσουμε για :

• Την επιλογή των θεμάτων
  • Την αξιολόγηση των γραπτών.

Για όλα τα παραπάνω θα επιδιώξουμε να συναντηθούμε μαζί σας για να έχουμε μια ουσιαστικότερη  επικοινωνία  και να ανταλλάξουμε απόψεις για τον παραπάνω διαγωνισμό.

Στις επόμενες μέρες θα σας στείλουμε τα θέματα των προηγούμενων ετών.

* Πληροφορίες :Ευαγγέλου Μπάμπης      1Ο  ΓΕΛ Καστοριάς 2467027046

τηλ. 6973832542  email:  babisevaggelou@gmail.com