Δραστηριότητες Οκτωβρίου

Με κομμάτια εφημερίδας  κάναμε κολάζ τον Λευκό Πύργο με αφορμή την γιορτή του Αγίου Δημητρίου πολιούχο της Θεσσαλονίκης.

Στην συνέχεια  φτιάξαμε δέντρα από κομμάτια εφημερίδας

Με αφορμή την επεξεργασία του θέματος “Φθινόπωρο” κάναμε ένα περίπατο γύρω από το σχολείο και παρατηρήσαμε την φύση γύρω μας, τα δέντρα τα φύλλα τα χρώματα. Μαζέψαμε και μερικά φύλλα για να τα μελετήσουμε.

Βρήκαμε  στο χάρτη τις συνεργαζόμενες χώρες είδαμε και αντιστοιχίσαμε τις σημαίες τους.

Έγινε γνωριμία μεταξύ των εκπαιδευτικών αλλά και μεταξύ σχολείων

Δημιουργήθηκε ο χάρτης με τα συνεργαζόμενα σχολεία

Επισκεφτήκαμε την πλατφόρμα του twinspace και παρατηρήσαμε πως είναι διαμορφωμένος ο χώρος που θα συνεργαζόμαστε με τους συνεργάτες μας. Γνωρίσαμε το λογότυπο του etwinning  βάλαμε τα γράμματά του στην σωστή σειρά και το κάναμε παζλ.

Μιλήσαμε για την Ασφάλεια στο Διαδίκτυο. Γνωρίσαμε τα μέρη του υπολογιστή. Διαβάσαμε και ζωγραφίσαμε το παραμύθι “Little bird’s advices” στο οποίο ο ήρωας ένα μικρό πουλάκι ενημερώνει για τους κινδύνους του διαδικτύου, αλλά δίνει συμβουλές για την ασφάλειά μας  Τέλος δημιουργήσαμε αφίσα με τους δικούς μας κανόνες προστασίας.

“Ασφάλεια για γονείς και κηδεμόνες στο Διαδίκτυο” στον παρακάτω σύνδεσμο μπορείτε να ενημερωθείτε….

Κατηγορίες: Be cool recycle in school, ETWINNING. Ετικέτες: . Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.