Το πείραμα του Ερατοσθένη,22-3-2021

Κάθε χρόνο στις 21 Μαρτίου διενεργείται το πείραμα του Ερατοσθένη για την μέτρηση της περιμέτρου της Γης από πλήθος σχολείων σε όλον τον κόσμο. Για δεύτερη χρονιά οι μαθητές του σχολείου μας συμμετείχαν στην εκτέλεση του πειράματος. Αυτήν τη φορά συνεργαστήκαμε με το Λύκειο Νέου Σκοπού Σερρών, που οι μαθητές του με την καθοδήγηση του καθηγητή τους της Φυσικής Κο Στεργιανά Στέργιο έκαναν τις απαραίτητες μετρήσεις. Το ίδιο έπραξαν και οι δικοί μας μαθητές και η ανταλλαγή των μετρήσεων ανάμεσα στα δυο σχολεία  μας οδήγησε στον υπολογισμό της περιμέτρου της Γης. Τα παιδιά μέτρησαν την σκιά του στύλου που τοποθέτησαν και μετά τους υπολογισμούς των μεγαλύτερων μαθητών μας κατέληξαν στο αποτέλεσμα για την περιφέρεια της γης , 39.978,947 χλμ. Θεωρήσαμε το αποτέλεσμα μας ικανοποιητικό μια που η απόκλιση από την πραγματική τιμή ήταν μικρή(περιφέρεια της γης 40.075 χλμ.).Ευχαριστούμε πολύ το συνάδελφο Κο Στεργιανά Στέργιο για την γόνιμη συνεργασία μια που οι μαθητές του έχουν ετοιμάσει μια παρουσίαση ενημέρωσης που θα κάνουν στους μαθητές μας διαδικτυακά.

21 Μαρτίου 2021,Το πείραμα του Ερατοσθένη