Σχ. έτος 2019-20

“Παγκόσμια Ημέρα Υγείας”
  Δραστηριότητα αφιερωμένη  στην παγκόσμια ημέρα Υγείας και στους γιατρούς, νοσηλευτές και όλο το υγειονομικό (και όχι μόνο) προσωπικό στις δομές υγείας, που αγωνίζεται για καλύτερες συνθήκες εργασίας και υγείας για όλους εμάς!!!
Συνεργασία Δημοτικού Σχολείου Γέργερης (Δ & Β Τάξη) και 31ου Δημοτικού Σχολείου Ηρακλείου (Ε1 &Ε2).
Υπ.Εκπαιδευτικοί:
 Αλεξάνδρα Χριστοδουλέα Δασκάλα Θεατρικής Αγωγής
Βάσω Καζανά Δασκάλα Γενικής Εκπαίδευσης
Γιώργος Μαζίτσος Δάσκαλος Γενικής Εκπαίδευσης
Για να δείτε τα έργα των παιδιών πατήστε :
Ευχαριστήριο Μήνυμα:

Κυρίες και κύριοι εκπαιδευτικοί.

Το ευχαριστώ είναι πολύ λίγο για να σας εκφράσουμε την ευγνωμοσύνη μας για το μεγαλείο ψυχής αυτών των παιδιών αλλά και της δικής σας πρωτοβουλίας.
Συγγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση αλλά οπως προφανώς θα αντιλαμβάνεστε οι συνθήκες αυτή την περιοδο είναι άκρως πιεστικές.
Σε κάθε περίπτωση μένουμε υπόχρεοι στο ενδιαφέρον σας και δεσμευόμαστε οτι θα κάνουμε οτι περνάει απο το χέρι μας να για δικαιώσουμε την εμπιστοσύνη και την αγάπη, τόσο τη δική σας όσο και των μικρών μας φίλων.
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΎΜΕ ΙΔΙΑΙΤΕΡΩΣ ΘΕΡΜΑ
Δ.Σ Ένωσης Εργαζομένων Βενιζέλειου – Πανάνειου Γ.Ν

“Θα σ’ αγαπώ ο,τι κι αν γίνει”

«Η αγάπη όταν έχει δοθεί απλόχερα είναι δύναμη που την κουβαλάς μέσα σου. Ο άνθρωπος που έχει αγαπηθεί αδιαπραγμάτευτα όταν ήταν παιδί, που έχει αισθανθεί αποδοχή σε όλες τις εκφάνσεις του εαυτού του, γίνεται ένας ενήλικας με αυτοεκτίμηση, ένας άνθρωπος γλυκός και δοτικός αλλά χωρίς να φοβάται να διεκδικήσει αυτό που του αξίζει ή να αγωνισθεί γι’ αυτό που πιστεύει. Ξέρει ποιος είναι και δε συμβιβάζεται μόνο και μόνο για να μη συγκρουστεί, δεν κυνηγάει την αποδοχή από όπου κι αν βρίσκεται με κάθε κόστος, γιατί τη χόρτασε τότε που την είχε πραγματικά ανάγκη».Φ.Κατσαρού

Διαβάστε το όμορφο παραμύθι για την μαγεία της αγάπης που έφτιαξαν σε γλώσσα προγραμματισμού scratch οι μαθητές του Ε2 24ου & 31ου Δημοτικού Σχολείου. Εκκρεμεί η ηχογράφηση της φωνής των παιδιών.

ΘΑ Σ’ ΑΓΑΠΩ ΟΤΙ ΚΙ ΑΝ ΓΙΝΕΙ

“Τρώω υγιεινές τροφές”

Η ΣΤ Τάξη του 31ου Δημοτικού Σχολείου δημιούργησε ένα όμορφο παιχνιδάκι στο εργαστήριο πληροφορικής το οποίο μπορείτε να παίξετε μικροί – μεγάλοι !! Τώρα που οι συνθήκες μας επιβάλουν να μείνουμε σπίτι , μπορείτε να το απολαύσετε κάνοντας κλικ στον παρακάτω σύνδεσμο.!!!

ΤΡΩΩ ΥΓΙΕΙΝΑ!!

“Σχολικός Κήπος”

Η ΣΤ τάξη του 31ου Δημοτικού Σχολείου σε δράση πάλι…..
Αποφασίσαμε λοιπόν να ξεχορτιάσουμε και να καλλιεργήσουμε ένα μέρος του σχολικού μας κήπου!
Θα φτιάξουμε ένα μικρό λαχανόκηπο!!!!
Βάλαμε τα γάντια μας , πήραμε τις σακούλες μας και με τις δασκάλες μας κ.Ανθή και κ.Βάσια ξεκινήσαμε  δουλειά!!!!
…και συνεχίζουμε….

“ΗΜΕΡΑ ΤΡΙΓΩΝΟΨΑΡΟΥΛΗ”

Η ΣΤ Τάξη συμμετέχει στον διαγωνισμό με τα έργα της φτιαγμένα στο εργαστήριο πληροφορικής.

Ημέρα Τριγωνοψαρούλη

” Ο Σοφούλης ”  Η εφημερίδα της Γ΄ Τάξης.

Θέλετε να πετάξετε μαζί του ? Αν ναι… τότε πρέπει να την διαβάσετε!!!

ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ Γ ‘ Τάξης

29 Νοεμβρίου – Παγκόσμια Ημέρα Κλιματικής Αλλαγής

Συμμετοχή στην Ευρωπαϊκή Εβδομάδα του Κώδικα

Λήψη αρχείου

Οι μαθητές του σχολείου μας , την ώρα του μαθήματος Πληροφορικής  θα συμμετέχουν από Δευτέρα 7 Οκτωβρίου – Παρασκευή 11 Οκτωβρίου  στην Europe code week 2019. Θα χρησιμοποιήσουμε παιχνίδια προγραμματισμού  για να καλλιεργήσουμε δεξιότητες προσανατολισμού και λογικής σκέψης.

Οι μαθητές της Α΄ Τάξης θα παίξουν επιτραπέζιο παιχνίδι   με το ρομποτάκι roby cody http://codeweek.it/codyroby/

Οι μαθητές της Β΄, Γ’ Τάξης :

Μαθαίνουμε Προγραμματισμό παίζοντας στο Code.org Μάθημα 1: studio.code.org/s/course1
Ÿ  Δομή Ακολουθίας στον Λαβύρινθο: studio.code.org/s/course2/stage/3/puzzle/1
Ÿ  Δομή Επανάληψης στον Λαβύρινθο: studio.code.org/s/course2/stage/6/puzzle/1

Οι μαθητές της Δ’ Τάξης:

Μαθαίνουμε Προγραμματισμό παίζοντας   RunMarco στο allcancode.com/runmarco

Οι μαθητές της Ε’ Τάξης :

Θα υλοποιήσουν κινούμενο σχέδιο στο scratch2

Οι  μαθητές της ΣΤ΄ Τάξης :

θα υλοποιήσουν το παιχνίδι pacman  στο scratch2