Διάλεξη:Διονύσης Σπηλιόπουλος, Δανάη Τατάλια-Λίτσου, Ελίνα Μητρούσια, Η μουσική στη διάρκεια του Μεσοπολέμου

Τὴν Παρασκευὴ 30 Δεκεμβρίου μᾶς μίλησαν γιὰ τὴ μουσικὴ στὴ διάρκεια τοῦ Μεσοπολέμου, σὲ διάλεξη ποὺ πραγματοποιήθηκε στὴν αἴθουσα μαθηματικῶν τοῦ σχολείου μας, οἱ μαθητὲς Διονύσης Σπηλιόπουλος καὶ Δανάη Τατάλια-Λίτσου σὲ παρουσίαση ποὺ προετοίμασαν μαζὶ μὲ τὴν Ἐλίνα Μητρούσια.

Ἡ Δανάη μᾶς μίλησε γιὰ τὰ γενικότερα χαρακτηριστικὰ τῆς μουσικῆς τῆς ἐποχῆς ἐκείνης. Θὰ μποροῦσε κανεὶς νὰ παρατηρήσει ὅτι τὸ ἠχόχρωμα ἔγινε σημαντικὸ στοιχεῖο τῆς μουσικῆς, οἱ συνθέτες ἄρχισαν νὰ χρησιμοποιοῦν νέες κλίμακες ξεφεύγοντας ἀπὸ τὸ τονικὸ σύστημα μείζοντας-ἐλάσσονας, ξεκίνησαν νὰ χρησιμοποιοῦν ταυτόχρονα διαφορετικὰ μουσικὰ σχήματα καὶ ὅτι κάποιες φορὲς ἡ μελωδία εἶναι ἀνύπαρκτη ἀφοῦ οἱ συνθέτες δίνουν βάρος σὲ ἄλλα στοιχεῖα τῆς σύνθεσης. Ἡ ἀτονικὴ μουσική, ὁ δωδεκαφθογγισμός, ὁ σειραϊσμός, ἡ ἀλεατορικὴ  μουσικὴ καὶ ὁ μινιμαλισμὸς ἀποτελοῦν κάποιες ἀπὸ τὶς τάσεις ποὺ ἐκδηλώθηκαν τὸν 20ο αἰώνα.

Στὴ συνέχεια ὁ Διονύσης καὶ ἡ Δανάη ἀναφέρθηκαν σὲ διάφορα μουσικὰ ῥεύματα ξεκινώντας ἀπὸ τὸν Νασιοναλισμὸ ποὺ εἶναι ὁ μουσικὸς ἐθνικισμός μὲ ἐκπροσώπους τοὺς Antonín Dvořák, Νῖκο Σκαλκώτα, Μανώλη Καλομοίρη, συνεχίζοντας μὲ τὸν Μοντερνισμό μὲ ἐκπροσώπους τοὺς Gustav Mahler, Richard Strauss, Claude Debussy, τὸν Νεοκλασσικισμό μὲ ἱδρυτὴ τὸν Igor Stravinsky καὶ κυριότερους ἐκπροσώπους τὸν Sergei Prokofiev καὶ Dmitri Shostakovich , τὴ Μικροτονικὴ Μουσική, τὴ Σύγχρονη Κλασσικὴ μουσική, τὴ Μπλούζ, τὴν Country, τὴ Jazz μὲ ἐκπροσώπους τοὺς  Miles Davis, John Coltrane, Nina Simone, Louis Armstrong, Billie Holiday, Charlie Parker, Thelonious Monk, Ella Fitzgerald, Nina Simone, Bill Evans, τὸ Rock & Roll καὶ καταλήγοντας στὸ δικό μας ῥεμπέτικο.

Κατηγορίες: ΔΙΑΛΕΞΕΙΣ. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.