Ο Παναγιώτης Χοροζίδης με τη Λογοτεχνική Συντροφιά μας

Την Τετάρτη 27 Φεβρουαρίου η Λογοτεχνική Συντροφιά μας συναντήθηκε στη Βιβλιοθήκη του σχολείου με τον Παναγιώτη Χοροζίδη και η συζήτηση περιεστράφη, εύλογα, πρωτίστως γύρω από την ίδια την πράξη της μετάφρασης και την επικοινωνία μας με κείμενα από άλλες γλώσσες. Χαρακτηριστικά αποσπάσματα από την «Ανατομία της Μελαγχολίας» του Ρόμπερτ Μπέρτον διανεμήθηκαν σε κάρτες και διαβάστηκαν από τον προσκεκλημένο μας μεταφραστή της. Την ειδικότερη αφιέρωση της συγκεκριμένης συνάντησης στην εγκύκλια διευκρίνηση ότι «η μετάφραση βιβλίου δεν μοριοδοτείται» σχολίασε προς το τέλος παρέμβαση ενός από τους υπεύθυνους της διοργάνωσης. Με τη συνάντηση αυτή κλείνει ο κύκλος που αφιερώθηκε στο «Συμβόλαιο μεταξύ Πομπού και Δέκτη στη Λογοτεχνία» και μια συγκεντρωτική του θεώρηση θα παρουσιαστεί σε χρόνο εύθετο από τα μέλη της Λογοτεχνικής Συντροφιάς που την ανέλαβαν.

Παναγιώτης Χοροζίδης, Εργο-Βιογραφία

Πλακέτα

Κατηγορίες: ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ. Ετικέτες: , . Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.