Η φοίτηση των νηπίων και προνηπίων στο Νηπιαγωγείο είναι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ.

Ωράριο Λειτουργίας Νηπιαγωγείου:

Πρωινό Υποχρεωτικό Τμήμα:   Ώρα προσέλευσης: 8.15 π.μ.-8.30 π.μ.

Ώρα αποχώρησης: 13.00 μ.μ.-13.10 μ.μ.

Προαιρετικό Ολοήμερο Πρόγραμμα:  Ώρα προσέλευσης: 8.15 π.μ.-8.30 π.μ.

Ώρα αποχώρησης: 16.00 μ.μ.

Για το Πρωινό Υποχρεωτικό Τμήμα

Τα παιδιά πρέπει να έχουν μαζί τους:

1. Τσάντα με όνομα.
  2. Παγουρίνο ή μπουκάλι με νερό με όνομα.
  3. Ταπεράκι για το δεκατιανό με το κολατσιό τους με όνομα.
  4. Πετσέτα φαγητού(μικρή) ή κουζίνας για το δεκατιανό.
  5. Απολυμαντικό.
  6. Καθημερινά 3-4 ατομικές μάσκες προστασίας από τον Covid – 19 και 2 σακουλάκια αποθήκευσης.
  7. Μια μπλούζα/πουκάμισο μεγάλο σε μέγεθος ή ποδιά για το καβαλέτο (παραμένει στο Νηπιαγωγείο).
  8. Παντοφλάκια σταθερά και κλειστά(παραμένουν στο Νηπιαγωγείο)
  9. Ένα κουτί με προσωπικά ρούχα, εσώρουχα και κάλτσες, για ώρα ανάγκης(παραμένει στο Νηπιαγωγείο)
  10. Ατομική κασετίνα με μαρκαδόρους, ξυλομπογιές, ψαλιδάκι κ.λ.π. (παραμένει στο Νηπιαγωγείο)

-Για το Προαιρετικό Ολοήμερο Πρόγραμμα:

Τα παιδιά που φοιτούν στο προαιρετικό ολοήμερο πρόγραμμα, πρέπει να έχουν μαζί τους:

1. Ένα ισοθερμικό σκεύος με το μεσημεριανό φαγητό για το γεύμα (μαγειρεμένο από το σπίτι), σκεύος για τη σαλάτα, κουτάλι ή πιρούνι, όλα σε διαφορετική τσάντα από το πρωϊνό πρόγραμμα.
  2. Ένα σετ μικρά σεντόνια (το ένα με λάστιχο), μια κουβερτούλα κατάλληλη για κάθε εποχή, ένα μικρό μαξιλάρι και μια μαξιλαροθήκη, όλα σε σακούλα με όνομα που θα τα φέρνετε τη Δευτέρα και θα τα παίρνετε την Παρασκευή για πλύσιμο.

Φαγητό:

-Συστήνουμε την υγιεινή διατροφή, γι αυτό προτείνουμε σπιτικά προϊόντα για το κολατσιό ( τοστ, κέικ, φρούτα, πίτες, αυγό,  ψωμί με τυρί-κασέρι κ.λ.π.)

-Αποφεύγουμε τα γλυκά και τα συσκευασμένα προϊόντα με συντηρητικά (όπως κρουασάν, γκοφρέτες κ.λ.π.) Για λόγους ασφαλείας δεν επιτρέπονται καραμέλες, τσίχλες, γλυφιτζούρια.

-Για το μεσημεριανό μενού του ολοημέρου, συναποφασίζουμε στην αρχή της σχολικής χρονιάς.

Αυτοεξυπηρέτηση:

Για λόγους πρακτικούς αλλά και ψυχολογικούς, για να φοιτήσει ένα παιδί στο Νηπιαγωγείο, θα πρέπει να έχει κατακτήσει τη δεξιότητα της αυτοεξυπηρέτησης. Θα πρέπει να τρώει μόνο του,να πλένει τα χέρια του και να αυτοεξυπηρετείται στην τουαλέτα, να βάζει και να βγάζει το μπουφάν και  τα παπούτσια του.( Υπάρχει καθοδήγηση και βοήθεια αν χρειαστεί). Είναι σημαντικό να αναγνωρίζει τα πράγματά του, αλλά διευκολύνει όταν υπάρχει επάνω το όνομά του ( σε ζακέτα, μπουφάν κ.λ.π.), ειδικά την πρώτη περίοδο, αλλά και στη διάρκεια όλης της σχολικής χρονιάς.

Ψείρες:

• Συστήνεται τακτικός έλεγχος για ψείρες και προληπτικά μέσα όπως το εντομοαπωθητικό σπρέι (από φαρμακείο)
  • Σε περίπτωση κρούσματος, γίνεται άμεση ενημέρωση των Νηπιαγωγών και το παιδί παραμένει σπίτι μέχρι να απαλλαγεί από τους ανεπιθύνητους επισκέπτες, για την αποφυγή μετάδοσης.

Αντηλιακό και καπέλο

Για τις ηλιόλουστες και ζεστές ημέρες, είναι χρήσιμο να υπάρχει καπέλο στην τσάντα του παιδιού. Η εφαρμογή αντηλιακού γίνεται από το σπίτι.

Ρόλος γονέων:

Συζητείστε με τα παιδιά ότι στο Νηπιαγωγείο:

*Λειτουργούμε ομαδικά και συνεργαζόμαστε.

*Όποια διαφορά έχουμε, τη συζητάμε και ποτέ δεν χρησιμοποιούμε βία.

*Παίζουμε με όλα τα παιδιά, χωρίς να κάνουμε διακρίσεις, γιατί όλοι είμαστε ίσοι.

*Μοιραζόμαστε τα παιχνίδια και τα αντικείμενα του σχολείου  με τα άλλα παιδιά.

*Τηρούμε τους κανόνες της τάξης και τις οδηγίες της Νηπιαγωγού.

*Φοράμε τη μάσκα προστασίας από τον κορωνοϊό και τηρούμε τα προβλεπόμενα μέτρα.

*Διατηρούμε το χώρο μας καθαρό και τακτοποιημένο, μετά τις δραστηριότητες.

*Εκφράζουμε τις σκέψεις, τις ανάγκες, τις επιθυμίες, τα συναισθήματά μας.

*Φοράμε πάντα το χαμόγελό μας!

Επίσης, είναι πολύ σημαντικό για τα παιδιά :

• Να τους εξασφαλίζετε τις απαραίτητες προϋποθέσεις για καλό ύπνο.
  • Να τους προσφέρετε υγιεινό πρωινό πριν την αναχώρηση από το σπίτι.
  • Να στέλνετε τα παιδιά με άνετα και κατάλληλα ρούχα και παπούτσια (κατά προτίμηση κλειστά) που τους προσφέρουν άνεση και δυνατότητα εξυπηρέτησης και για αποφυγή ατυχημάτων ιδίως στην αυλή του σχολείου.
  • Να τους ενημερώσετε για τους στόχους του Νηπιαγωγείου, την πολύπλευρη ανάπτυξη τους, την κοινωνικοποίηση, την πνευματική και ψυχική τους καλλιέργεια και την  καλλιέργεια δεξιοτήτων, τη γνωριμία με το σχολικό περιβάλλον και την προετοιμασία για την επόμενη βαθμίδα, το Δημοτικό.