Mετάβαση από το Νηπιαγωγείο στο δημοτικό Σχολείο

Σάββατο  28/4/2018

Σήμερα στις 6:30μ.μ πραγματοποιήθηκε ενημερωτική συνάντηση στο Νηπιαγωγείο μας με θέμα “Μετάβαση από το νηπιαγωγείο στο Δημοτικό’

Στα πλαίσια του προγράμματος “Μετάβαση των νηπίων από το νηπιαγωγείο στο Δημοτικό” πραγματοποιήθηκε ενημερωτική συνάντηση με γονείς των νηπίων αλλά και γονέων της πρώτης και δευτέρας τάξης του 2ου Δημοτικού Σχολείου Στυλίδας.

Οι γονείς ενημερώθηκαν και συζητήθηκαν τρόποι διαχείρισης του αποχωρισμού και της προσαρμογής των παιδιών στο νέο σχολείο.

Η Προϊσταμένη του Νηπιαγωγείου εισηγήθηκε το θέμα της συνάντησης και η κυρία Πολυξένη Κουτσούκου  Ψυχολόγος με ειδίκευση στις ειδικές ανάγκες και μαθησιακές δυσκολίες ήταν η κεντρική ομιλήτρια της συνάντησης.

Στη συνάντηση παραβρέθηκε και η κα Γιώτα Παπανικολάου ,δασκάλα της β τάξης με την οποία συνεργαζόμαστε για να γίνει το πρόγραμμα της μετάβασης.

Κατηγορίες: ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΕΣ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.