Βασικές Οδηγίες

1. Προσέλευση
  • Ώρα προσέλευσης 8:15-8:30. Η είσοδος του σχολείου κλειδώνει και ανοίγει ξανά μόνο κατά την αποχώρηση του πρωινού υποχρεωτικού τμήματος (13:00)  και στη λήξη του ολοήμερου τμήματος (16:00).
  • Οι γονείς δεν προσέρχονται μέσα στο σχολείο αλλά συνοδεύουν τα παιδιά μέχρι την είσοδο όπου και τα υποδέχεται η εκπαιδευτικός του πρωινού τμήματος. Δύναται να προσέλθουν μέσα στο σχολείο μόνο σε περίπτωση που τα παιδιά έχουν δυσκολίες προσαρμογής κατά τις πρώτες ημέρες λειτουργίας (φορώντας μάσκα και τηρώντας τις αποστάσεις).

1. Χρήση μάσκας
  • Η χρήση υφασμάτινης ή χειρουργικής μάσκας είναι για τους μαθητές που δεν ανήκουν σε ειδικές ομάδες ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ. Αν κάποιο παιδί δεν έχει μάσκα, ή αρνείται να τη φορέσει, η εκπαιδευτικός είναι υποχρεωμένη βάσει νόμου (ΦΕΚ 3780/08-09-2020) να κρατήσει το παιδί σε ειδικό χώρο μέχρι ο γονέας να το παραλάβει.
  • Σε όλους τους εσωτερικούς χώρους η χρήση μάσκας είναι υποχρεωτική για γονείς, εκπαιδευτικοί και μαθητές.
  • Εξαιρούνται από την χρήση μάσκας μαθητές με γνωσιακή , αναπτυξιακή ή ψυχική διαταραχή ή διαταραχή συμπεριφοράς ,με σοβαρό νευρολογικό, μυϊκό ή άλλο νόσημα που τα εμποδίζει να χειριστούν τη μάσκα τους σύμφωνα με την κείμενη νομοθεσία.
  • Κατά τις πρώτες μέρες θα δοθεί ιδιαίτερη έμφαση στην εξοικείωση των παιδιών με τη χρήση μάσκας κ των κανόνων υγιεινής (πλύσιμο χεριών και χρήση αντισηπτικού. Αυτό θα γίνει με παιγνιώδη τρόπο και κατάλληλες παιδαγωγικές μεθόδους. Τα παιδιά που φοίτησαν και πέρυσι στο νηπιαγωγείο είναι ήδη εξοικειωμένα σε μεγάλο βαθμό.
  • Θα γίνονται «διαλείμματα μάσκας» κατά τη διάρκεια του δεκατιανού, του διαλείμματος, του μεσημεριανού φαγητού και της χαλάρωσης (ύπνου – για το ολοήμερο πρόγραμμα), τηρώντας κατά το δυνατόν τις απαραίτητες αποστάσεις.

1. Συμπτώματα γρίπης
  • Νήπια που παρουσιάζουν συμπτώματα συμβατά με τον Covid-19 (π.χ. βήχας, πυρετός, πονόλαιμος, γαστρεντερικά συμπτώματα) πρέπει να παραμένουν στο σπίτι και να ενημερώνεται το σχολείο.  Συνιστάται η θερμομέτρηση των παιδιών από τους γονείς πριν την προσέλευση. Επίσης, παιδί που θα παρουσιάσει συμπτώματα θα πρέπει μετά από ειδοποίηση του γονέα να επιστρέψει στο σπίτι του και η κατάστασή του να εκτιμηθεί από ιατρό. Μπορεί να επιστρέψει στο σχολείο μόνο 24 ώρες μετά την υποχώρηση του πυρετού και την ύφεση των υπόλοιπων συμπτωμάτων και ενώ δε λαμβάνει αντιπυρετικά.
  • Αν στο σχολείο εμφανίσει κάποια από τα ανωτέρω συμπτώματα θα παραμένει σε προκαθορισμένο  χώρο  και μετά  από  τηλεφωνική επικοινωνία θα έρθετε να το παραλάβετε.
  • Αν παρατηρηθεί κάποιο κρούσμα τότε αναστέλλεται η λειτουργία του τμήματος και οι μονάδες υγείας θα προχωρήσουν σε ιχνηλάτηση του περιστατικού. Αν κάποιο νήπιο νοσήσει από COVID-19 ,ή κάποιος που κατοικεί στο σπίτι του είναι απαραίτητη η προσκόμιση ιατρικής βεβαίωσης.
  • Αν κάποιος μαθητής ανήκει σε ομάδα αυξημένου κινδύνου, όπως ορίζεται από την Επιτροπή ,είναι απαραίτητη η προσκόμιση ιατρικής βεβαίωσης από τον θεράποντα ιατρό ή από ιατρό της σχετικής ειδικότητας για να μην προσέρχεται στο σχολείο. (αυτή ορίζεται στο άρθρο εικοστό πέμπτο της από 14.3.2020 Πράξης Νομοθετικού Περιεχομένου (Α΄ 64) όπως κυρώθηκε με το άρθρο 3 του ν. 4682/2020 (Α΄ 76) και στην υπ’ αρ. ΔΙΔΑΔ/Φ.64/346/9011/15.5.2020 κοινή απόφαση Υπουργών Υγείας και Εσωτερικών «Καθορισμός ομάδων αυξημένου κινδύνου για σοβαρή λοίμωξη COVID 19» (Β΄ 1856).

1. Καθαριότητα και υγιεινή
  • Τακτικό πλύσιμο χεριών
  • Καλός αερισμός των εσωτερικών χώρων
  • Κάθε παιδί θα έχει ατομικούς μαρκαδόρους, πλαστελίνες, ψαλίδια, μολύβια κλπ σε ατομική μολυβοθήκη. Δεν επιτρέπεται να φέρνουν παιχνίδια από το σπίτι
  • Τα παιχνίδια που θα χρησιμοποιούνται θα απολυμαίνονται συστηματικά.
  • Ο αύλειος χώρος θα διαμορφωθεί ώστε να περνάμε περισσότερο χρόνο και να παίζουμε παιχνίδια.
  • Ο καθαριστής θα απολυμαίνει τουαλέτες, τραπέζια και παιχνίδια  δυο φορές την ημέρα (στις 10:00  και με το πέρας του ολοημέρου

1. Εκδηλώσεις – διδακτικές επισκέψεις
  • Αναστέλλονται οι εκδηλώσεις και εκπαιδευτικές εκδρομές
  • Επισκέψεις και περίπατοι μπορούν να γίνονται μόνο με χρήση μάσκας.
  • Εκδηλώσεις και γιορτές θα γίνονται μόνο με παρουσία μαθητών και εκπαιδευτικών.

1. Ενημερώσεις γονέων
  • Ενημερώσεις γονέων θα γίνονται κυρίως μέσω της ιστοσελίδας του σχολείου, ηλεκτρονικού ταχυδρομείου, τηλεφώνου. Παρακαλείσθε να ελέγχεται συχνά τα μηνύματα σας.