ο Οδοντίατρος στο σχολείο μας..

Στο πλαίσιο του θέματος Διατροφή και υγεία που δουλεύουμε αυτές τις μέρες επισκέφτηκαν το σχολείο μας ο Οδοντίατρος του Κέντρου Υγείας κ.Νίκος και η επισκέπτρια υγείας κ.Σοφία.

Έγινε οδοντιατρικός έλεγχος στα παιδιά μας και ενημέρωση σε θέματα στοματικής υγιεινής και διατροφικών συνηθειών .

Οι επισκέπτες μας, έπαιξαν με τα παιδιά μας το παιχνίδι                          ”Τροφές ,γερά και χαλασμένα δόντια” (κάρτες με εικόνες τροφών ,πλαστελίνη και φασόλια λευκά και μαυρομάτικα)

Κάθε παιδί ανοίγει μια κάρτα και περιγράφει την εικόνα στην ομάδα. Αποφασίζει αν η τροφή που εικονίζεται κάνει καλό ή κακό στα δόντια μας και αντίστοιχα προσθέτει στην πλαστελίνη (ούλα) λευκό ή μαυρομάτικο φασόλι αντίστοιχα .Μετράμε τα γερά  και τα χαλασμένα δόντια.

Τα παιδιά μας χαρούμενα ζωγράφισαν τις εντυπώσεις τους και χάρισαν τις ζωγραφιές τους .Υποσχέθηκαν να φροντίζουν καλύτερα τα δόντια τους και φωτογραφήθηκαν γεμάτα ενθουσιασμό..

Ευχαριστούμε πολύ τον κ. Οδοντίατρο και την κ. Σοφία για την πολύπλευρη ενημέρωση   και φιλική προσέγγιση των παιδιών μας.