Το κρύο του Χειμώνα..

Ο νέος χρόνος έφερε και τα πρώτα χιόνια..                                                                Τα σχολεία έκλεισαν για λίγες μέρες και όταν άνοιξαν ο πάγος στην αυλή μας, μας έκανε να ασχοληθούμε με το κρύο, την αντιμετώπισή του από ανθρώπους και ζώα καθώς και τα ζώα που ζουν  στους πάγους..

*Διαβάσαμε το παραμύθι << Ο Λούλη το παγόβουνο>> παρακολουθήσαμε στο ίντερνετ σχετικά βίντεο με τη ζωή στην Αρκτική και την Ανταρκτική και Εντοπίσαμε στην υδρόγειο τα δύο αυτά σημεία της Γης που καλύπτονται από πάγους..και δημιουργήσαμε !!!

*Παιχνίδι αρίθμησης << Τάισε τους πιγκουίνους>>

Ρίχνουν το ζάρι και παίρνουν τόσα ψάρια όσα και ο αριθμός..

Μετρούν τα ψάρια και τα καταγράφουν σε ατομικό φύλλο.

*Παιχνίδι ρόλων και ισορροπίας  <Το αβγό του πιγκουίνου>

*Οι άνθρωποι το Χειμώνα (Χειμωνιάτικα ρούχα)Παιχνίδι με τα ρούχα μας..