Γεωργικές εργασίες του Φθινόπωρου.

Το φθινόπωρο γίνονται πολλές γεωργικές εργασίες.

Ένα τρακτέρ παρκαρισμένο απέναντι από το σχολείο,μας έκανε να προβληματιστούμε για όλα όσα κάνουν οι γεωργοί αυτή την εποχή στα χωράφια τους.Συζητήσαμε και αναζητήσαμε πληροφορίες από το Διαδύκτιο ,μιάς και από το σχολείο μας δεν είχαμε εύκολη πρόσβαση πρός κάποιο χωράφι.

Κάπως έτσι λοιπόν φτάσαμε να δουλεύουμε πάνω στό θέμα :ΣΠΟΡΑ και ΛΙΟΜΑΖΩΜΑ. Ένα θέμα στο οποίο συμμετείχαν με πολύ ενθουσιασμό όλα τα παιδιά.

Το μάζεμα της ελιάς είναι μια συνηθισμένη στην περιοχή μας γεωργική εργασία και οικεία στα περισσότερα παιδιά.Παρακολουθήσαμε την παραγωγή ελαιολάδου με διάφορους τρόπους στο διαδύκτιο ,δοκιμάσαμε λάδι και ελιές.

Μια αξιόλογη δραστηριότητα ήταν η παρατήρηση πινάκων ζωγραφικής με θέμα την ελιά.Με αφορμή τον πίνακα του Θεόφιλου (Το μάζεμα των ελαιών) εξασκήσαμε την γλώσσα και τα μαθηματικά μας και γίναμε και εμείς μικροί ζωγράφοι δημιουργώντας τους δικούς μας πανέμορφους πίνακες.