Απολογισμός Έργου 2010-2011

Επιτροπή Γονέων 2ου Νηπιαγωγείου Σάμου

Σάμος, 12/06/2011

Απολογισμός Έργου 2010-2011

Στην Σάμο σήμερα 06/06/2011 πραγματοποιήθηκε συνάντηση των μελών της Επιτροπής Γονέων του 2ου Νηπιαγωγείου Σάμου με μοναδικό θέμα συζήτησης τον «Απολογισμό του Έργου της Επιτροπής Γονέων για το σχολικό έτος 2010-11». Αναλυτικά πρακτικά για τις δράσεις του έργου αυτού έχουν αναρτηθεί στο ιστολόγιο https://blogs.sch.gr/2nipsamou/. Μετά από συζήτηση, η επιτροπή συνοψίζει το έργο στις στα παρακάτω δράσεις και ομόφωνα αποφασίζει την κοινοποίηση της έκθεσης αυτής σε όλους τους γονείς του σχολείου καθώς και στην Διοίκηση αυτού:

• Σύσταση εννεαμελούς Επιτροπής Γονέων μέσα από ανοιχτή διαδικασία πρόσκλησης μελών στα πλαίσια της πρώτης συνάντησης γονέων της ακαδημαϊκής χρονιάς 2010-11.
  • Λόγω μεγάλου κόστους για νομική υποστήριξη στην ίδρυση του συλλόγου (περίπου 600 ευρώ), εγκαταλείφθηκε η δράση αυτή και αποφασίστηκε η συνέχιση της λειτουργίας της επιτροπής Γονέων ως έχει για το 2010-11.
  • Εσωτερικές εκλογές ανάδειξης προέδρου, ταμία, γραμματέα και μοίρασμα ρόλων στα υπόλοιπα μέλη.
  • Δημιουργία σφραγίδας, άνοιγμα βιβλιαρίου τραπέζης, αγορά μπλοκ αποδείξεων είσπραξης, βιβλίο εσόδων/εξόδων.
  • Άμεση ικανοποίηση αιτήματος της διοίκησης για υποστήριξη στην επίλυση προβλημάτων λειτουργίας του σχολείου, π.χ. επισκευές κεντρικής πόρτας, υδραυλικές εγκαταστάσεις, κούνια.
  • Οργάνωση της καταβολής συνδρομής από τους γονείς για την ενίσχυση του ταμείου της Επιτροπής Γονέων.
  • Αγορά ράδιο/CD/κασετόφωνο για τις ανάγκες της τάξης.
  • Έναρξη λειτουργίας ιστολογίου (blog) για την ενημέρωση των γονέων σχετικά με δράσεις και εκδηλώσεις του σχολείου. Ανάρτηση φωτογραφιών και βίντεο από τις εκδηλώσεις του σχολείου και της Επιτροπής Γονέων.
  • Συν-διοργάνωση με την Διοίκηση του σχολείου της Χριστουγεννιάτικης εκδήλωσης με την προσφορά δώρων σε κάθε παιδί από τον Αι-Βασίλη και μπουφές για τους καλεσμένους.
  • Καταβολή δώρου Χριστουγέννων στο προσωπικό καθαριότητας του σχολείου.
  • Δημιουργία και πώληση Χριστουγεννιάτικου ημερολογίου με φωτογραφία των παιδιών του σχολείου.
  • Διευθέτηση προβλήματος αστυνόμευσης (με Δημοτική Αστυνομία) κατά τις πρωινές ώρες προσέλευσης των παιδιών στο σχολείο.
  • Διοργάνωση Αποκριάτικου χορού σε αίθουσα ξενοδοχείου με διασκεδαστή, προσφορά δώρων και μπουφές.
  • Αξιοποίηση ταμειακού υπόλοιπου για τις τρέχουσες ανάγκες του σχολείου μετά από συζήτηση με την δ/ντρια κ. Τσιούφη Χ. Πραγματοποιήθηκε  η αγορά μουσικών οργάνων και αποθηκευτικών ντουλαπιών.
  • Προσφορά αναμνηστικών δώρων σε κάθε παιδί και μπουφές για τους γονείς, στα πλαίσια της σχολικής εκδήλωσης στο τέλος του σχολικού έτους.
  • Αποφασίστηκε η παράδοση/παραλαβή του ταμείου στα νέα μέλη της Επιτροπής Γονέων τον ερχόμενο Σεπτέμβριο.

Θα θέλαμε να σας ευχαριστήσουμε θερμά για την συνδρομή σας στο έργο μας. Ελπίζουμε ότι βοηθήσαμε ώστε τα παιδιά μας να ζήσουν ευχάριστες και αξέχαστες εμπειρίες.

Τα μέλη της Επιτροπής

Αγγέλικας Σταμάτης