Οδηγίες χρήσης της Webex

Οδηγίες Χρήσης της Εφαρμογής Webex από Γονείς & Μαθητές για σύγχρονη εκπαίδευση (3ο & 4ο βήμα στο βίντεο του Υπουργείου Παιδείας)

1. Όταν ολοκληρωθεί η εγκατάσταση του προγράμματος Webex, θα εμφανιστούν τα παρακάτω παράθυρα.

2. Το όνομα του εκπαιδευτικού στου οποίου την αίθουσα προσπαθείτε να συνδεθείτε, εμφανίζεται στο πάνω μέρος του παραθύρου, ενώ ακριβώς από κάτω υπάρχουν δύο πεδία : ένα για το όνομα του μαθητή και ένα για email. Στο πεδίο του ονόματος δεν είστε υποχρεωμένοι να δώσετε το πλήρες ονοματεπώνυμο, μπορείτε απλά να γράψετε το μικρό όνομα του μαθητή και το πρώτο γράμμα του επιθέτου για να σας αναγνωρίσει ο εκπαιδευτικός και να επιτρέψει την είσοδο στην αίθουσα.

3. Το πεδίο διεύθυνσης email είναι προαιρετικό !! Όταν γράψετε τα τρία πρώτα γράμματα του ονόματος θα δείτε ότι το εικονίδιο ”Next” ενεργοποιείται, οπότε δεν χρειάζεται να δώσετε καμία διεύθυνση email για να προχωρήσετε. Αν σε κάποια περίπτωση φαίνεται να είναι υποχρεωτικό, μπορείτε να δώσετε μία πλασματική (ψεύτικη) διεύθυνση email, όπως π.χ. a@a.net

4. Όταν είσαστε έτοιμοι, πατάτε το εικονίδιο “Next” για να προχωρήσετε και εμφανίζεται η παρακάτω σελίδα :

5. Στο παράθυρο αυτό μέσα από την επιλογή “Settings” μπορείτε να επιλέξετε και να ρυθμίσετε τα ηχεία και τα ακουστικά του υπολογιστή σας. Αν τα εικονίδια για το μικρόφωνο και την κάμερα (δίπλα από το πράσινα πλαίσιο) είναι μαύρα σημαίνει ότι είναι ενεργοποιημένα, αν είναι κόκκινα σημαίνει ότι είναι κλειστά. Αφού σιγουρευτούμε ότι είναι ενεργοποιημένα πατάμε στο πράσινο πλαίσιο “join Meeting” για να περάσουμε στην αίθουσα αναμονής του εκπαιδευτικού περιμένοντας να μας επιτρέψει την είσοδο

6. Μόλις πατήσετε “Join Meeting” θα εμφανιστεί η παρακάτω σελίδα :

7. Όπως φαίνεται παραπάνω, στο πεδίο 1 θα έχετε την εικόνα του εκπαιδευτικού, ενώ στο δεξί πεδίο (2) είναι η λίστα των συμμετεχόντων (participants) με το δικό σας όνομα να είναι πάνω πάνω και μετά του εκπαιδευτικού. Στο κάτω μέρος (3), θα εμφανιστεί το παράθυρο συζήτησης, όπου μπορούμε να στείλουμε μηνύματα στον εκπαιδευτικό. Ακριβώς δίπλα από το 3, εμφανίζεται η εικόνα που μεταδίδετε εσείς. Αν το μικρόφωνό σας είναι κόκκινο, προφανώς το έχει απενεργοποιήσει ο εκπαιδευτικός για όλους τους μαθητές.

8. Για να επικοινωνήσετε με τον εκπαιδευτικό μπορείτε να «σηκώσετε χεράκι», πατώντας το εικονίδιο με το χεράκι όπως δείχνει η παρακάτω εικόνα :

ή μπορείτε να στείλετε μήνυμα στο πλαίσιο κάτω δεξιά

9. Όταν το μάθημα τελειώσει, για απομακρυνθείτε από την αίθουσα θα πατήσετε το εικονίδιο Χ και θα επιλέξετε “Leave Meeting” :

10. Αν υπάρχουν απορίες ή ερωτήσεις επικοινωνήστε με τους εκπαιδευτικούς σας

ΚΑΛΟ ΜΑΘΗΜΑ !!

Χρήσιμα Links με οδηγίες χρήσης :