Την Τρίτη 17/5 διαδικτυακά πραγματοποιήθηκε 3ωρη ενδοσχολική επιμόρφωση με προσκεκλημένη την Δέσποινα Καλανταρίδου, νηπιαγωγό- μουσικοπαιδαγωγό  και θέμα: «Εισαγωγή στο audacity».

Το εργαστήριο είχε ως στόχο την παρουσίαση του προγράμματος Audacity και τη χρήση του στην εκπαιδευτική διαδικασία.

Το Audacity είναι ένα δωρεάν πρόγραμμα που διαχειρίζεται ψηφιακές ηχητικές κυματομορφές. Το πρόγραμμα έχει την δυνατότητα ηχογράφησης ήχων αλλά και εισαγωγής  διαφόρων μορφών ηχητικών αρχείων.

Οι συμμετέχοντες γνώρισαν τις δυνατότητες του προγράμματος και δημιούργησαν τα δικά τους μικρά ηχητικά projects.

Δέσποινα Καλανταρίδου

Η Δέσποινα Καλανταρίδου είναι μόνιμη νηπιαγωγός Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Ανατολικής Θεσσαλονίκης και μουσικοπαιδαγωγός. Είναι κάτοχος μεταπτυχιακού τίτλου «Ειδίκευση στην Περιβαλλοντική Εκπαίδευση», του Τμήματος Επιστημών Προσχολικής Αγωγής και Εκπαίδευσης του ΑΠΘ.

Έχει συμμετοχές με εισηγήσεις και δημοσιεύσεις σε ελληνικά και διεθνή συνέδρια. Συμμετείχε ως εισηγήτρια σε επιμορφώσεις εκπαιδευτικών, σε συνεργασία με Σχολικούς Συμβούλους , έχει διδάξει σε μουσικοκοπαιδαγωγικά σεμινάρια σε διάφορες περιοχές της Ελλάδας, και στα ΠΕΚ. Τα ερευνητικά της ενδιαφέροντα αφορούν σε ζητήματα διδακτικής μεθοδολογίας στην προσχολική εκπαίδευση, μουσικής παιδαγωγικής και εκπαίδευσης για την αειφορία.

Ασχολείται επαγγελματικά με τη μουσική, παίζει φλάουτο και τραγουδά με διάφορα καλλιτεχνικά σχήματα της πόλης. Συμμετέχει ως εμψυχώτρια στο Μουσικό Παιχνιδοθέαμα του «ΚΡΟΥΣΤΟΦΩΝΟΥ» και συνεργάζεται με πολλές παιδαγωγικές ομάδες της Θεσσαλονίκης

IMG ed7f7d7e25f37e122e1dfd2645c67639 V