ΕΓΚΑΙΝΙΑ ΒΙΒΛΙΟΦΩΛΙΑΣ ΠΟΡΤΟ ΡΑΦΤΗ

1111

« Αν έχεις έναν κήπο και μια βιβλιοθήκη, έχεις όλα όσα σου χρειάζονται.»     Κικέρων

Τα βιβλία ανοίγουν την πόρτα της φαντασίας.

Τα βιβλία είναι παράθυρα στον κόσμο.

Τα βιβλία μας ταξιδεύουν,

μας κρατάνε συντροφιά,

ζωντανεύουν τη φαντασία μας,

μας μαθαίνουν καινούργια πράγματα.

Την Τρίτη 14 Ιουνίου 2022 ,το εκπαιδευτικό προσωπικό  και οι μαθητές/τριες  του 2ου, 3ου  και  4ου  Νηπιαγωγείου Πόρτο Ράφτη παρουσία της Αντιδημάρχου Παιδείας του Δήμου Μαρκοπούλου-Μεσογαίας  και των συναδέλφων του 2ου Νηπιαγωγείου Καλυβίων κ.κ. Σπύρου Λίζας, Κατερίνας Μπαρτσώκα και Χριστοδουλοπούλου Ειρήνης , εγκαινίασαν την πρώτη  Βιβλιοφωλιά  στο λιμάνι  του Πόρτο Ράφτη.

1α       3

2222222222222    6

4

12

Η δράση μας πλαισιώθηκε με μουσική και τραγούδια για το Νηπιαγωγείο και τα βιβλία και αφού έγινε μια μικρή παρουσίαση από τις οργανώτριες της δράσης,  κόπηκε η κόκκινη κορδέλα από την Αντιδήμαρχο Παιδείας κα Μένη Βαμποράκη.

14

Aκολούθησε η αφήγηση του παραμυθιού:

« Η κουκουβάγια που ήθελε να είναι όμορφη. »

Μια γλυκιά ιστορία για τη διαφορετικότητα και τη δύναμη της φιλίας.

Την ιστορία αφηγήθηκε η συγγραφέας κα Κόλλια Έλενα που μας έκανε την τιμή να παραβρεθεί στην εκδήλωσή μας. Η μουσική του παραμυθιού είναι του κου Νίκου Διαμαντόπουλου. Το τραγούδι ερμηνεύουν οι μικροί μαθητές του Νηπιαγωγείου μας: Ηλίας, Δανάη και  Χρήστος  Διαμαντόπουλος.    Οι πανέμορφες εικόνες φιλοτεχνήθηκαν από την εικονογράφο κα Κατερίνα Χονδρομπίλα. Την αφήγηση συνόδευσε μουσική και οι εικόνες του παραμυθιού προβλήθηκαν σε βιντεοπροβολέα.

2             11

9

Μετά την αφήγηση του παραμυθιού τα παιδιά  του 2ου Νηπιαγωγείου Πόρτο Ράφτη τραγούδησαν το  ομώνυμο τραγούδι.

13

Τέλος μοιράστηκαν δώρα  σελιδοδείκτες στους μικρούς μας φίλους.

Η βραδιά έκλεισε όμορφα, όπως όμορφα έκλεισε με αυτή τη δράση για την προώθηση  της φιλαναγνωσίας και την γνωριμία των μαθητών μας με την ιδέα της ανταλλακτικής βιβλιοθήκης  και η σχολική μας χρονιά.

Ας βοηθήσουμε  τα βιβλία να ταξιδεύουν και να μας ταξιδεύουν.

Διαβάζω, ανταλλάζω, τον κόσμο τον αλλάζω.

Ευχαριστούμε όλους όσους ανταποκρίθηκαν στο κάλεσμά μας.

Ευχαριστούμε την κα Κόλλια Έλενα για την προθυμία και την συνεργασία της.

Ευχαριστούμε τις συναδέλφους που εμπνεύστηκαν και υλοποίησαν το Δίκτυο Συνεργασίας Σχολικών Μονάδων     « ΒΙΒΛΙΟΦΩΛΙΕΣ  ΠΑΝΤΟΥ.

Ευχαριστούμε την κα Λία Σιαμέτη που μοιράζεται μαζί μας τις ιδέες της.

Ευχαριστούμε την Αντιδήμαρχο Παιδείας  κα Μένη Βαμποράκη που στηρίζει τις   προσπάθειές μας.

Ευχαριστούμε πάρα πολύ τα βιβλιοπωλεία «Οίδα» και «Αερόστατο» για την χορηγία τους σε βιβλία.

Η  Βιβλιοφωλιά ανήκει σε όλους μας , ας τη φροντίσουμε με αγάπη!!!

Αν θέλουμε να ξαναταξιδέψουμε στη λίμνη του Ουράνιου Τόξου όπου

διαδραματίζεται η ιστορία της κουκουβάγιας που ήθελε να είναι όμορφη

μπορούμε να επισκεφθούμε το link στο YouTube.