Το έξυπνο σχολείο – Διαγωνισμός Ανοιχτών Τεχνολογιών

Το νηπιαγωγείο μας, μαζί με το 2ο Νηπιαγωγείο Περιστερίου και το 22ο Νηπιαγωγείο Κερατσινίου διακρίθηκε στον 3ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό Ανοιχτών Τεχνολογιών για την κατηγορία της Κλιματικής Αλλαγής, με το έργο “Το έξυπνο σχολείο” που υλοποίησε κατά το σχολικό έτος 2020-2021

ΤΟ ΕΞΥΠΝΟ ΣΧΟΛΕΙΟ (SMART_SCHOOL): Η ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΗ ΕΠΙΛΥΣΗ ΕΝΟΣ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ, ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ ΚΙΤ ΕΦΕΥΡΕΣΕΩΝ  MAKEY MAKEY

Περίληψη

Η παρούσα εργασία αφορά μία εκπαιδευτική δράση που υλοποιήθηκε σε τρία Νηπιαγωγεία. Δόθηκε έμφαση στην ανάπτυξη της δημιουργικής σκέψης των παιδιών μέσα από την περιβαλλοντική επίλυση ενός προβλήματος που αφορά τη σπατάλη νερού και ενέργειας στην καθημερινότητα τους στο χώρο του σχολείου και στην αναζήτηση λύσεων για το πως μπορούν τα ίδια να συμβάλλουν στην ορθολογική χρήση αυτών των πόρων. Συνδυάζοντας την περιβαλλοντική εκπαίδευση με την εκπαίδευση STEAM καλλιεργήθηκαν δεξιότητες που αφορούν τη δημιουργικότητα, την κριτική σκέψη, την επικοινωνία και τη συνεργασία, μέσα σε ένα διερευνητικό πλαίσιο μάθησης. Θέλοντας να συνδέσουμε τον πραγματικό με τον ψηφιακό κόσμο, τα παιδιά κάθε σχολείου δημιούργησαν μια μακέτα του σχολείου τους, αξιοποίησαν το κιτ εφευρέσεων Makey Makey, δημιούργησαν απτές διεπαφές ενσωματώνοντας έξυπνες λειτουργίες που θα μπορούσαν να συμβάλλουν στην εξοικονόμηση ενέργειας και νερού, ηχογράφησαν ήχους και ηχητικά μηνύματα, ενώ μέσω του εκπαιδευτικού περιβάλλοντος προγραμματισμού scratch, εδωσαν απλές εντολές. Μέσα από την εκπαιδευτική δράση ευαισθητοποιήθηκαν για το περιβάλλον που ζουν και διαμόρφωσαν στάσεις, αναλαμβάνοντας ενεργό δράση  και συμμετοχή  για τη βελτίωση και την προστασία του.

Λέξεις κλειδιάπεριβαλλοντική επίλυση προβλήματος, δημιουργική σκέψη, περιβαλλοντική εκπαίδευση,  Makey makey, συνεργασία, Νηπιαγωγείο

Υπεύθυνοι Εκπαιδευτικοί:

Τσαπάρα Μαρία, Αρχοντή Βαϊα, Ρεντζέπη Κατερίνα (2ο ΝΓ Περάματος)

Αρκουλή Ανθή (2ο ΝΓ Περιστερίου)

Παπαδόγκωνα Κωνσταντίνα (22ο ΝΓ Κερατσινίου)

Διαβάστε περισσότερα εδώ.

Δείτε εδώ, τα αποτελέσματα του Διαγωνισμού.

Μπορείτε να δείτε την παρουσίαση της δράσης μας. Πολλά συγχαρητήρια στους μικρούς μαθητές και τις μικρές μαθήτριες για τη συμμετοχή τους σε αυτή τη δράση!!!