Χριστούγεννα μυρίζει…

Μύρισαν Χριστούγεννα στο σχολειό μας!

Χριστουγεννιάτικες μελωδίες, χρυσόσκονες, χρυσοχάρτονα, οι τάξεις μεταμορφώθηκαν σε εργαστήρι εικαστικών με στόχο να ανάψουμε το άστρο του χριστουγεννιάτικου δέντρου μας στις 3 Δεκεμβρίου.

Τα ρολόγια των Χριστουγέννων ετοιμάστηκαν και ρυθμίστηκαν στις 1 Δεκεμβρίου για να μετρούν τις μέρες μέχρι τα Χριστούγεννα.

Τα πρώτα στολίδια φτιάχτηκαν και θα ακολουθήσουν και άλλα!

Στις 3 Δεκεμβρίου όλα τα παιδιά θα συγκεντρωθούν στο χωλ του νηπιαγωγείου για να στολίσουμε το δέντρο μας, να ανάψουμε το άστρο στην κορφή του, αφού πρώτα διαβάσουμε την απίστευτη ιστορία του! Παραδοσιακά κάλαντα θα ακούγονται όλη την ημέρα για να συμπληρώσουν τη μαγεία της μέρας. Η καθιερωμένη αναπαράσταση της Γέννησης του Χριστού θα γίνει την επόμενη μέρα όπου όλοι οι μαθητές θα δραματοποιήσουν την ιστορία.

Όμως οι εκπλήξεις συνεχίζονται:

• Στις 14 Δεκεμβρίου θα παρακολουθήσουμε τη θεατρική παράσταση “O μολυβένιος στρατιώτης” στο θέατρο Αριστοτέλειον.
  • Στις 10 Δεκεμβρίου και για μια βδομάδα θα λειτουργήσει έκθεση βιβλίου με αξιόλογους τίτλους βιβλίων. Εκείνη τη μέρα πατέρας μαθήτριάς μας θα μας μαγέψει και θα μας ταξιδέψει σε παραμυθένιους κόσμους με το φλάουτό του!
  • Ο κυρ Σπύρος, αγαπημένος παππούς, θα φτιάξει μαζί μας κουραμπιέδες και θα μας μάθει το μυστικό επιτυχίας τους!
  • Στις 21 Δεκεμβρίου ανοίγουμε το σχολειό μας και σας περιμένουμε

Οι στίχοι του παραπάνω τραγουδιού είναι μαγευτικοί!

ΔΕΚΕΜΒΡΗΣ
Δεκέμβρης μήνας ο γιος του χειμώνα
φέρνει μαζί του τρανή γιορτή.
Δέντρα, στολίδια, φώτα κι αστέρια
μοιράζουνε λάμψεις αστραφτερές.
Η πόλη φοράει τα γιορτινά της
βιτρίνες, παιχνίδια, γλυκιές μυρωδιές.
Κι εκείνη τη νύχτα στις 25
βγαίνει εν’ αστέρι και χαμογελά.
Γεννιέτ’ ο Χριστός μας
την Αγάπη Του αφήστε
να σας χαϊδέψει την καρδιά.
Ήχοι γλυκοί στους δρόμους χορεύουν,
καμπάνες, τρίγωνα, ακορντεόν.
Φωνές παιδικές τις πόρτες χτυπάνε,
ελάτε, ανοίξτε, γιορτάστε λοιπόν!
Κι εκείνη τη νύχτα στις 25
βγαίνει εν’ αστέρι και χαμογελά.
Γεννιέτ’ ο Χριστός μας
την Αγάπη Του αφήστε να σας χαϊδέψει την καρδιά!Αποτέλεσμα εικόνας για χριστουγεννιατικες κινουμενες εικονες
Δεν υπάρχουν πιο χαρούμενες γιορτές για τα παιδιά από τα ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ! Ευχόμαστε να τα περάσουμε όσο πιο όμορφα  γίνεται μαζί τους!
Σχετική εικόνα