Εγγραφές Μαθητών/τριών στα Δημόσια Νηπιαγωγεία για το Σχολικό Έτος 2023-2024

Σχετ.: Α.Π. Φ.6/15035/Δ1/09-02-2023 εγκύκλιο του ΥΠΑΙΘ

Σας ενημερώνουμε ότι οι αιτήσεις εγγραφών στα δημόσια Νηπιαγωγεία Γενικής Παιδείας, για το σχολικό έτος 2023-2024  θα πραγματοποιηθούν από 1 μέχρι 20 Μαρτίου 2023.

Οι αιτήσεις εγγραφών γίνονται μέσω της ηλεκτρονικής πλατφόρμας του Υπουργείου Ψηφιακής Διακυβέρνησης στην ηλεκτρονική διεύθυνση: https://proti-eggrafi.services.gov.gr/ για τους μαθητές που φοιτούν για πρώτη φορά, βάσει της διεύθυνσης κατοικίας τους σύμφωνα με τα όρια της σχολικής περιφέρειας του Νηπιαγωγείου.

Τις οδηγίες χρήσης εφαρμογής για κηδεμόνες  Θα τις βρείτε εδώ.

Η σχολική  μας περιφέρεια περιλαμβάνει τις οδούς: Ελευθερίου Βενιζέλου, Χαριλάου Τρικούπη, Αλέξανδρου Παπαναστασίου, Αγίου Δονάτου, πάροδος Δαυίδ Ουάλα, Σπύρου Μελά, Καλυβίων, Διον. Σολωμού καθώς και την περιοχή Αγίου Γεωργίου και τις τοπικές κοινότητες Παγκρατίου και Σεβαστού.

Η εγγραφή προνηπίου στο δεύτερο έτος γίνεται αυτεπάγγελτα

Για το σχολικό έτος 2023-2024, εγγράφονται στα Νηπιαγωγεία, μαθητές/τριες γεννημένοι/ες το 2019.

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ

1) To Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή  (Α.Δ.Υ.Μ.).

2) Βιβλιάριο υγείας του/της μαθητή/τριας, ή άλλου στοιχείου, από το οποίο αποδεικνύεται ότι έγιναν τα εμβόλια που προβλέπονται και είναι ενταγμένα στο Εθνικό Πρόγραμμα Εμβολιασμών.

3) Γνωμάτευση από ΚΕ.Δ.Α.Σ.Υ. εφόσον υπάρχει, σε περίπτωση μαθητή/τριας με αναπηρία ή ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες.

4) Έγγραφη συναίνεση του έτερου γονέα/κηδεμόνα με υπεύθυνη δήλωση του.

Τηλέφωνο: 2666024841 (ώρες: 13:00΄μ.μ.-14:00΄μ.μ.)

Ηλεκτρονικό ταχυδρομείο: mail@2nip-param.thesp.sch.gr

Η Προϊσταμένη του Νηπιαγωγείου