Το νηπιαγωγείο μας και τη φετινή χρονιά συμμετείχε στην Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Κώδικα. Συγκεκριμένα στις 12 Οκτωβρίου 2023, τα παιδιά με τις θεματικές ενότητες του φθινοπώρου και της διατροφής είδαν μια σειρά χρωμάτων, τα οποία ήταν αντιστοιχισμένα με γράμματα της ελληνικής αλφαβήτου. Τα παιδιά κλήθηκαν να βρουν τη κωδικοποιημένη λέξη αντιπαραβάλλοντας το χρώμα με το αντίστοιχο γράμμα. Στη συνέχεια ακολούθησε και η αντίστροφη διαδικασία. Επίσης τα παιδιά εξοικειώθηκαν με την αναγνώριση και τη δημιουργία μοτίβου και με τις βασικές γνώσεις προγραμματισμού με τη βοήθεια του Bee-Bot. Τα παιδιά όσο και το νηπιαγωγείο στο τέλος της Εβδομάδας Κώδικα έλαβαν πιστοποιητικά συμμετοχής.