2ο Εργαστήριο Δεξιοτήτων: “Ανακύκλωση Τώρα!!”
Μέσα από τον θεματικό κύκλο «Φροντίζω το Περιβάλλον» αντλήθηκε το σχέδιο εργασίας μας για το 2ο εργαστήριο δεξιοτήτων «Ανακύκλωση Τώρα!!!». Η ανακύκλωση αποτελεί μια βασική έννοια της σύγχρονης διαχείρισης των αποβλήτων. Με γνώμονα λοιπόν πάντοτε την καλλιέργεια και την όξυνση της περιέργειας, αλλά και της μάθησης των παιδιών, διαπραγματευτήκαμε το διαχρονικό αυτό θέμα της ανακύκλωσης στη ζωή του ανθρώπου (η ιστορία της ανακύκλωσης άρχισε από την εποχή του Χαλκού) και του πλανήτη μας γενικότερα. Τα παιδιά, με τη βοήθεια της λογοτεχνίας και των Νέων Τεχνολογιών, με έρευνες πεδίου και ομαδοσυνεργατικές εργασίες, κατασκευές και αφίσες οδηγήθηκαν σε προβληματισμούς και διεξαγωγή συμπερασμάτων, αναφορικά με τη συμβολή της ανθρώπινης δραστηριότητας στη διεξαγωγή της ανακύκλωσης και της προστασίας του περιβάλλοντος γενικότερα. Στα πλαίσια του εργαστηρίου, μας επισκέφθηκε η εθελοντική ομάδα SAVE YOUR HOOD. Η συγκεκριμένη ομάδα-κίνημα με βιωματική μέθοδο, έδωσε την ευκαιρία στα παιδιά να εξερευνήσουν διάφορα υλικά, να τα παρατηρήσουν, να αντιληφθούν τις ιδιότητές τους, αλλά και να βρουν νέους τρόπους επαναχρησιμοποίησής τους.