1ο Εργαστήριο Δεξιοτήτων: Ο κύκλος του νερού!
Οι δράσεις του πρώτου μας εργαστηρίου δεξιοτήτων ολοκληρώθηκε με το τέλος του φθινοπώρου κι είχε θέμα τον κύκλο του νερού. Πραγματοποιήθηκαν ποικίλες δραστηριότητες, πάντα με γνώμονα την ολόπλευρη γνωστική ανάπτυξη των παιδιών και κυρίως λαμβάνοντας υπόψη την όξυνση της περιέργειάς τους, την καλλιέργεια της κριτικής τους ικανότητας, την παρότρυνση να επιλύουν προβλήματα και να καταλήγουν σε συμπεράσματα. Μέσα από συγκεκριμένες δράσεις τα παιδιά αναγνώρισαν τις ιδιότητες του νερού, τη σημασία του για τον πλανήτη μας και κατ’ επέκταση για τον άνθρωπο, ενώ αντιλήφθηκαν την “κυκλική διαδρομή” του νερού στη φύση και την ατμόσφαιρα. Παρατίθενται ενδεικτικά φωτογραφίες από το συγκεκριμένο εργαστήριο δεξιοτήτων.
![IMG 9199](https://blogs.sch.gr/2nippalaiok/files/2023/01/IMG_9199-135x300.jpg?x79004)
διαπιστώσαμε ότι ο πλανήτης μας αποτελείται περισσότερο από νερό-θάλασσες, γι’ αυτό κι η ονομασία του γαλάζιος πλανήτης!!