Το διάστημα Φεβρουάριος-Μάρτιος ασχοληθήκαμε στα πλαίσια των εργαστηρίων δεξιοτήτων με τον Θεματικό κύκλο «Φροντίζω το Περιβάλλον» μέσα από το σχέδιο δράσης με τίτλο
«Τα ζώα του δάσους εκπέμπουν …. S.O.S !!!».
Ακολουθούν ενδεικτικά κάποιες δραστηριότητες και των τριών τμημάτων του νηπιαγωγείου μας πάνω σε αυτό το θέμα.
- Χρησιμοποιήσαμε εποπτικό υλικό για την αρχική διερεύνηση του θέματος…
- Μιλήσαμε για τα ζώα του δάσους…
- Μιλήσαμε για τα ζώα υπό εξαφάνιση….
- Κάναμε κατασκευές και ομαδικές μακέτες για το δάσος , αφού πρώτα μιλήσαμε για τις απειλές του δάσους και τις πινακίδες προειδοποίησης που μπορεί να υπάρχουν σε αυτό…
- Παίξαμε κινητικά παιχνίδια σχετικά με το θέμα…
- Τέλος , προβήκαμε σε συνεργασία με το μη κερδοσκοπικό οργανισμό Αρκτούρος. Υιοθετήσαμε σαν σχολείο την αρκούδα που ακούει στο όνομα “Γιωργάκης”, προβήκαμε σε τηλεδιασκέψεις με το παιδαγωγικό προσωπικό του οργανισμού που μας ξενάγησε στα καταφύγια της αρκούδας και του λύκου , και στο τέλος λάβαμε και το πιστοποιητικό υιοθεσίας για κάθε μαθητή.