ΜΕΤΑΒΑΣΗ!

IMG_2958 20160513_093050

Δε θα μπορούσαμε και φέτος να παραλείψουμε τη βόλτα μας στο γειτονικό και φιλικό 1ο δημοτικό σχολείο Ν. Μάκρης, στα πλαίσια ενασχόλησης με τη θεματική της μετάβασης από το νηπιαγωγείο στο δημοτικό σχολείο. Μια διαδικασία που μπορεί να στρεσάρει  τόσο τα παιδιά όσο και τους γονείς τους. Συναντώντας από κοντά τον, για πολλά παιδιά, άγνωστο χώρο του μεγάλου σχολείου με τα μεγάλα παιδιά και τους καινούργιους δασκάλους, αμβλύνουμε το φόβο και ικανοποιούμε την απορία για το μετά. Γνωρίζουμε τον διευθυντή, τους δασκάλους της πρώτης τάξης και τα παιδιά, μιλάμε μαζί τους, θέτουμε ερωτήσεις  παίρνουμε απαντήσεις και παρουσιάζουμε ο ένας στον άλλο κομμάτια της καθημερινότητάς μας ανταλλάσσοντας εμπειρίες και τραγούδια. Κάνουμε κινητικά παιχνίδια στην αυλή με τις εντολές της γυμνάστριας και φεύγοντας γευόμαστε και το γλυκάκι που μας κεράσανε!

…αλήθεια είναι τόσο διαφορετικό από εμάς;

Κατηγορίες: Εικόνες, Έννοιες, Θεματικές Προσεγγίσεις. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.