ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ 13-17/12 Α’ΤΜΗΜΑ

Όλη την εβδομάδα καθημερινά συνεχίζονται οι πρόβες στο σχολείο μας και τα παιδιά βρίσκονται σε μια προσμονή της τελικής εορτής.

Όλα περιμένουν το βραβείο για την υπομονή που δείχνουν στις πρόβες που τι άλλο; Απο το να φορέσουν μια στολή .

DSCF0382DSCF0389

Αυτην την εβδομάδα μετά την ολοκλήρωση του σκηνικού κατασκευάσαμε και αυτο που έλειπε… απο τι άλλο; Μια φάτνη.Με πλαστικά τουβλάκια και μπαστούνια κάναμε τον σκελετό,και στη συνέχεια τον καλύψαμε με χαρτί μπέζ του μέτρου που είχαμε τσαλακώσει.Η καλύτερη ώρα βέβαια για τα παιδιά ήταν αυτη του στολισμού με φωτάκια με χρυσά μικρά χαρτάκια που είπαμε οτι θα φωτίσουν την φάτνη !

DSCF0410

Οι     χριστουγεννιάτικες      δημιουργίες μας      συνεχίζονται και αυτή την εβδομάδα…..

Τα όμορφα ταρανδάκια    που βοηθούν τον αη- Βασίλη   να μοιράσει τα δώρα    στα παιδιά….

πλημμύρισαν    την    τάξη μας……….

IMG 20211213 133201 IMG 20211213 134043

IMG 20211210 135824 1

IMG 20211213 134043

Στέλνουμε κι εμείς    τις δικές μας    ευχές μέσα από τις χριστουγεννιάτικες κάρτες μας ….

ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ   ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ   ΜΕ ΥΓΕΙΑ,    ΑΓΑΠΗ    ΚΑΙ    ΧΑΡΑ

ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ  ΣΕ ΟΛΟΥΣ   !!!!!!!!

IMG 20211213 153256 IMG 20211214 150510 IMG 20211214 145708 IMG 20211213 153011 αρτεμη ΕΓΩ

Αυτην την εβδομάδα είχαμε την χαρά να ζήσουμε και την εμπειρία με τον” άλλο άνθρωπο” που ήρθε και μαγείρεψε στο σχολείο μας.Όλοι περιμέναμε να βγούμε στην αυλή να δούμε την μεγάλη κατσαρόλα που πιθανόν θα είχε μαζί του και να μάθουμε με τι τρόπο θα μαγείρευε στην αυλή του σχολείου.

Slide2 3

Αφου τα παιδιά βοήθησαν τον κύριο Κωνσταντίνο να μαγειρέψει στην μεγάλη κατσαρόλα είδαν και το πολύ αλάτι που έριξε στην κατσαρολα και τα πολλά ζυμαρικά.Μετρήσαμε οτι έριξε 4 πακέτα.Ρωτήσαμε τον κύριο Κωνσταντίνο πως του ήρθε αυτη η σκέψη να μαγειρεύει για τα φτωχά παιδάκια και μας είπε οτι μια ημέρα είδε δυο παιδιά να τσακώνονται πάνω απο τα σκουπίδια για το ποιο  θα πάρει τα πιο πολλά σάπια πράγματα και έτσι εκείνη την στιγμή του γεννήθηκε αυτη η επιθυμία !

Slide3 2

Στο τέλος μπήκαμε στην τάξη και το κάθε παιδί ζωγράφισε και ενα καπάκι απο την χάρτινη συσκευασία.Αυτο ήταν το δώρο τους για τα φτωχά παιδάκια μαζί με την πολύτιμη στήριξή σας !

Slide1 2

Στο τέλος ο κύριος Κωνσταντίνος ήρθε στην τάξη να μας χαιρετήσει και φεύγοντας πήρε μαζί του και όλες τις τσάντες που εσείς προσφέρατε !

Slide4 2

Σας ευχαριστούμε πολύ !!

Στα Αγγλικά η κυρία Ελένη μαθαίνει ανα αγγλικό τραγουδάκι που θα πούμε στην γιορτή και έπαιξε και με μερικές λεξούλες με εικόνες όπως angel.jinger bread, bow και wise men λέξεις που έχουν σχέση με τα Χριστούγεννα !Slide5