ΜΕΝΟΥΜΕ ΣΠΙΤΙ ..ΚΑΙ ΓΙΟΡΤΑΖΟΥΜΕ ΤΟ ΠΑΣΧΑ ΜΑΖΙ

Αγαπημένα μας παιδάκια,

έχουμε ετοιμάσει για σας πολλές πασχαλινές δραστηριότητες για να απολαύσετε μαζί με την οικογένεια σας μέσα στις γιορτές.

Παραμύθια, συνταγές, παιχνίδια, κατασκευές, έθιμα και ποιήματα

όλα δηλαδή όσα θα κάναμε μαζί και στο σχολείο, για να διαλέξετε

όσα από αυτά θέλετε και να διασκεδάσετε στο σπίτι!

Όλες οι αποστολές βρίσκονται μέσα σε έναν διαδραστικό πίνακα Genially που επιμεληθήκαμε μέσα από το eTwinning έργο “Μένουμε σπίτι…μαζί!” πολλές κυρίες από πολλά σχολεία για όλους εσάς

και τους φίλους σας στην υπόλοιπη Ελλάδα!

( πάτα επάνω στην εικόνα )

Πατώντας επάνω στα διάφορα στοιχεία του πίνακα, θα οδηγηθείτε στις πασχαλινές σας αποστολές!

Μπορείτε να κάνετε όσες σας αρέσουν, εάν θέλετε και όλες!

Πάρτε μια ιδέα…. στον πίνακα θα βρείτε πολλές ακόμη

και ίσως προστεθούν και άλλες!!!

Μετά ξέρετε τι να κάνετε! Ανεβάζετε  τις φωτογραφίες σας

στο παρακάτω padlet

και μετά τις γιορτές θα τις συγκεντρώσουμε όλες σε

ένα υπέροχο ηλεκτρονικό βιβλίο!

( Προσέχουμε .Ανεβάζουμε φωτογραφίες χωρίς να φαίνεται κανένα πρόσωπο )

Περιμένουμε και τις ηχογραφημένες σας ευχές  στο padlet

Μετάβαση στο padlet.com

Μένουμε σπίτι ..μαζί -Ιστορίες του Πάσχα
Από τη συνάδελφο Μαρίνα Ζαχαρία

Σας αφήνουμε με το βίντεο με τα κολάζ 215 σχολείων που δημιουργήθηκαν για τον Ψεματούρη,

το βιβλίο που  μας διάβασε η Γιολάντα Τσορώνη Γεωργιάδη

και το λεξικό όπου  5.000 νήπια, 260 νηπιαγωγεία από τη Θράκη ως την Κρήτη και από την Κέρκυρα μέχρι την Μυτιλήνη συνεργάζονται, αλληλεπιδρούν και φτιάχνουν το πρώτο ελληνικό, εικονογραφημένο, ψηφιακό λεξικό.

( πάτα στην εικόνα )

Από καρδιάς  ευχόμαστε Καλό Πάσχα σε όλους.